15 C

Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 74-80: Απότομη προσγείωση

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στον δρόμο των νικών, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 74-80 στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 14-6, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 8-12.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 0-11 στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (12-24).

Ωστόσο, στη συνέχεια η Φενέρ αντέδρασε και επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου σε 39-42.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς άλλαξε σημαντικά την εικόνα της και με τον Κώστα Σλούκα (14 π, 11 ασ) να την οδηγεί επιθετικά μπόρεσε να παραμείνει στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα. Βέβαια, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε το αντίδοτο τόσο στην καλή άμυνα της τουρκικής ομάδας, όσο και στο αμυντικό κομμάτι περιορίζοντας τους κύριους παίκτες του Σέρβου τεχνικού. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Μπαρτσελόνα στο +5 (56-61).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι με επιμέρους 8-2 πήραν τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν το… χάρηκαν, μιας και η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 8-0 πέρασε εκ νέου μπροστά. Η διαφορά ανέβηκε στους 8 πόντους (70-78) στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι οι Καταλανοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 74-80.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Βίκτορ Κλαβέρ με 17 πόντους, σε έναν αγώνα που ο Νίκολα Μίροτιτς έμεινε στους 12. Για τη Φενέρ πέραν του Σλούκα ξεχώρισαν οι Νάντο Ντε Κολό και Νίκολα Κάλινιτς με 12 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 39-42, 56-61, 74-80