18.2 C

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 84-77: Εμείς Χριστούγεννα, οι Τούρκοι… Ανάσταση

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει τη λύση στο μαρκάρισμα του Βέσελι (17 π., 8/8 δίποντα) και υπέστη την τρίτη σερί ήττα του, χάνοντας από τη Φενέρμπαχτσε (των 7 ηττών στα 8 τελευταία ματς). Ο Βεζένκοβ λίγο έλειψε να γυρίσει μόνος του το ματς στην τέταρτη περίοδο

Στο «ULKER SPORTS AND EVENT HALL», ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε με 84-77, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν, πλέον, στο 7-8 στη διοργάνωση, καθώς υπέστησαν την τρίτη διαδοχική ήττα τους, ενώ η τουρκική ομάδα επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις σερί ήττες και επτά ήττες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της. Ο Θρύλος συμπλήρωσε 500 αγώνες στην Ευρωλίγκα και έγινε η τρίτη ομάδα που το καταφέρνει μετά τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας (508 ματς) και Μπαρτσελόνα (507 παιχνίδια).

Ο Ολυμπιακός είχε 7/11 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, όταν και πέτυχε 27 πόντους (22-27), αλλά στα επόμενα δύο δεκάλεπτα σημείωσε συνολικά μόλις 27. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σούταραν 32 τρίποντα και 22 δίποντα. Μπορεί να μην ήταν άστοχοι, καθώς μέτρησαν 59.1% στο δίποντο (13/22) και 46.9% στο τρίποντο (15/32), αλλά δεν είχαν ισορροπία σε άμυνα και επίθεση. Η Φενέρμπαχτσε «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα και το παιχνίδι ένας εναντίον ενός. Οι Πειραιώτες είχαν προβλήματα στην ομαδική και προσωπική άμυνα για σχεδόν 35 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Γιαν Βέσελι έκανε μεγάλη… ζημιά στις δύο ρακέτες, έχοντας 17 πόντους με 8/8 σουτ και 5 ασίστ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοβ λίγο έλειψε να κάνει μόνος του την ανατροπή προς το τέλος του αγώνα, όταν μείωσε σε 75-74 στο 38′, φτάνοντας τους 17 πόντους με 5/7 τρίποντα, με τον Ολυμπιακό να κάνει επιμέρους σκορ 5-17 (το σκορ ήταν 70-57 στο 33′). Πέντε πόντοι, όμως, του Ντισόν Πιερ (σταμάτησε στους 14) στο φινάλε έκριναν την αναμέτρηση και η Φενέρμπαχτσε έχει πια επίδοση 6-10 στην Ευρωλίγκα.

Τραυματίας αποχώρησε στo 38o λεπτό ο Κώστας Παπανικολάου, πιάνοντας τον αυχένα του (είχε ταλαιπωρηθεί από ραιβόκρανο), ενώ νωρίτερα (στο 24′) είχε τραυματιστεί και ο Οκτάβιους Έλις, στον αριστερό ώμο. Να σημειωθεί πως πριν από την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση της Φενέρμπαχτσε τίμησε τον Κώστα Σλούκα για την προσφορά του στην ομάδα την προηγούμενη πενταετία. Ο Έλληνας γκαρντ δέχθηκε μεγάλη πίεση από την αντίπαλη άμυνα, που προσαρμόστηκε πάνω του, αλλά έδωσε 7 ασίστ. Πάντως, μέτρησε μόλις 5 πόντους και ήταν άστοχος με 1/5 σουτ.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε στη βασική πεντάδα τους Σλούκα, Χάρισον, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Από την πλευρά του, ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ άρχισε το ματς με τους Ντε Κολό, Γκούντουριτς, Ουλάνοβας, Μπάρτελ και Βέσελι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και… εύστοχα στην αναμέτρηση, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στην άμυνα, για αυτό και η Φενέρμπαχτσε παρέμενε κοντά στο σκορ και είχε απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο των Ερυθρόλευκων έξω από τα 6,75μ., όπου είχαν 7/11 στο πρώτο δεκάλεπτο! Οι Χάρισον (2/4), Παπανικολάου (2/3) και Ζαν-Σαρλ (2/2) είχαν από 2 και ένα ο Σλούκας (1/2). Οι γηπεδούχοι ήθελαν να περιορίσουν τη δημιουργία του Σλούκα, τον οποίο και έπαιζαν με παγίδες στην άμυνα προκειμένου να φεύγει νωρίς η μπάλα από τα χέρια του. Ωστόσο, ο Έλληνας γκαρντ είχε τις 6 από τις 11 ασίστ του Θρύλου στο πρώτο ημίχρονο.

Με δύο σερί τρίποντα από Χάρισον και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-8 στο 2′, αλλά η τουρκική ομάδα αντέδρασε και με δικό της 9-0 σερί πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-8 στο 5′, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν εκτελέσει μόλις ένα δίποντο. Όμως, ήταν «ζεστοί» από την περιφέρεια και με δύο ακόμα σερί τρίποντα από Χάρισον και Ζαν-Σαρλ προηγήθηκαν ξανά με 11-14 στο 5′ (4/7 τρίποντα, ήδη).

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Η Φενέρ ισοφάρισε σε 16-16 στο 7′ με ένα τυχερό τρίποντο του Μαχμούτογλου, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ. Με ένα τρίποντο του Παπανικολάου (20-24) και ένα ακόμα από τον Σλούκα, προηγήθηκε με 22-27 έπειτα από 10 λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 9/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 1/1 βολή, αλλά και χωρίς λάθος. Και ο Ολυμπιακός είχε μόλις ένα λάθος σε αυτό το διάστημα, ενώ μέτρησε 3/4 δίποντα και 7/11 τρίποντα.

Με την 5η ασίστ του Σλούκα, ο Θρύλος έκανε το 22-29, αλλά στη συνέχεια η Φενέρ αντέδρασε και «έτρεξε» νέο σερί 9-0, κάνοντας το 31-30. Ο Σπανούλης με τρίποντο «έγραψε» το 30-34 στο 13′, με τον Ολυμπιακό να έχει 8/12 τρίποντα, αλλά από εκεί και πέρα να χάνει την επαφή του με το καλάθι. Ο Κοκόσκοφ είχε δώσει εντολή να «χτυπήσει» η ομάδα του μέσα στη ρακέτα και με τον Βέσελι να δεσπόζει, η Φενέρ έκανε νέο σερί 6-0, φτάνοντας στο 36-34 στο 15′.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν 8 λάθη στη δεύτερη περίοδο και η τουρκική ομάδα έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της στο 18′, καθώς προηγήθηκε με 43-36 χάρη σε λέι-απ του Πιερ στον αιφνιδιασμό. Το τελικό 45-41 στο πρώτο μέρος διαμορφώθηκε από την 6η ασίστ του Σλούκα στο ματς και το κάρφωμα του Έλις. Ο Ολυμπιακός τελείωσε χωρίς ούτε μία εκτελεσμένη ελεύθερη βολή το πρώτο ημίχρονο, έχοντας 7/12 δίποντα και 9/16 τρίποντα. Η Φενέρ είχε 16/22 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 4/4 βολές, με μόλις 4 λάθη. Οι Πειραιώτες είχαν, από την πλευρά τους, 9 λάθη.

Οι Σλούκας, Χάρισον, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Έλις άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο. Με τρεις βολές του Ντε Κολό, η Φενέρ προηγήθηκε με 48-41, ενώ ο Βέσελι με φόλοου-κάρφωμα έκανε το 50-41 στο 22, στη μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων (+9). Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βελτιώσει την άμυνα μέσα στο ρακέτα, αλλά και να αναχαιτίσει το ένας εναντίον ενός παιχνίδι των Τούρκων. Ο Χάρισον, με το τρίτο του τρίποντο, μείωσε σε 52-46 στο 24′, αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άρχισαν να ξεμακραίνουν. Ο Έλις, στο 24′, με το σκορ στο 54-46, βούτηξε στο παρκέ για να πάρει την κατοχή της μπάλας, με συνέπεια να χτυπήσει στον αριστερό του ώμο και να αποχωρήσει από το παρκέ.

Με σερί 7-0 και τον Βέσελι να κάνει ό,τι θέλει (17 πόντους), προηγήθηκαν με 59-46 στο 27′, έχοντας επιμέρους σκορ 14-5, καθώς οι Πειραιώτες δεν σκόραραν, μένοντας τρία περίπου λεπτά χωρίς πόντο. Με ένα γρήγορο 5-0 σερί από Μάρτιν (καλάθι και φάουλ) και ΜακΚίσικ (κλέψιμο και λέι-απ στον αιφνιδιασμό), ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 27′ (59-51). Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε αλλάξει πλεύση και δεν απειλούσε μόνο με τρίποντα, αλλά και μέσα στη ρακέτα, όμως η Φενέρ είχε αυξήσει τη διαφορά της, καθώς με τρίποντο του Πιερ στο 30′ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 66-54.

Ο Ολυμπιακός είχε πετύχει 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτα, αλλά τόσους (27) σημείωσε μαζί στις επόμενες δύο περιόδους. Η αποστολή του ήταν δύσκολη στην τέταρτη περίοδο, από τη στιγμή που έπρεπε να καλύψει διαφορά 12 πόντων. Ο Μαχμούτογλου έκανε νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο το 68-54, αλλά ο Θρύλος έκανε μία ακόμα προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Έλις είχε βγει νοκ-άουτ λόγω τραυματισμού, ο Μάρτιν είχε 3 φάουλ, και ο Μπαρτζώκας είχε πεντάδα τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Ζαν-Σαρλ. Ο Βεζένκοβ ήταν «ζεστός» και στο 32′ μείωσε με τρίποντο σε 68-57.

Η Φενέρ έκανε το 70-57 και από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 5-17, με τον Βεζένκοβ να σημειώνει ακόμα τρία τρίποντα! Ο Σπανούλης μείωσε σε 70-60 από τα 6,75, ενώ εκτέλεσε και μία βολή από την τεχνική ποινή που καταλογίστηκε στον Κοκόσκοφ, μειώνοντας σε 70-61 στο 34′. Ο Μπάρτελ έκανε το 73-61 με καλάθι και φάουλ, αλλά ο Θρύλος με 7-0 σερί μείωσε 73-68 χάρη στο τρίτο τρίποντο του Βεζένκοβ στο ματς. Ο Μαχμούτογλου με δύο βολές έκανε το 75-68 στο 37′, αλλά με δύο ακόμα τρίποντα ο Βεζένκοβ μείωσε σε απόσταση αναπνοής, 75-74 στο 38′. Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και άλλαζαν σε όλα τα σκριν με το ευέλικτο αυτό σχήμα, ελέγχοντας τα ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός έχασε τον Παπανικολάου 02:47 πριν από τη λήξη, καθώς ο Έλληνας φόργουορντ αποχώρησε υποβασταζόμενος με έντονους πόνους στον αυχένα. Ο Πιερ ήταν ο παίκτης που έδωσε τη λύση και τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε, καθώς με δίποντο έκανε το 79-74 (είχαν προηγηθεί δύο βολές του Ντε Κολό και βήματα του ΜακΚίσικ στην επίθεση), ενώ ο Καναδός φόργουορντ με τρίποντο τελείωσε το ματς, σημειώνοντας το 82-76, 18 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Σπανούλης είχε μειώσει προσωρινά με μπάσιμο και λέι-απ σε 79-76. Ο Μαχμούτογλου έκανε το 84-76 και ο ΜακΚίσικ με μία εύστοχη βολή στο τέλος, από τις τρεις που εκτέλεσε (1/3), διαμόρφωσε το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77.

Οι διαιτητές: Χουάν Κάρλος Γκαρθία (Ισπανία), Πιοτρ Παστούσιακ (Πολωνία), Ούρος Νίκολιτς (Σερβία).