19.7 C

Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 86-90: Μίλησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο Φαν Ρόσομ και Πρέπελιτς

Έμαθε να κερδίζει στα δύσκολα και όταν βρίσκεται υπό πίεση η Βαλένθια. Οι Ισπανοί παρότι αντιμετώπισαν τη Φενέρμπαχτσε με σοβαρές απουσίες, απέδρασαν με τη νίκη από την Πόλη (86-90) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-3, την ώρα που η ομάδα του Κοκόσκοφ γνώρισε την τέταρτη διαδοχική ήττα της στη Euroleague και υποχώρησε στο 4-7.

Οι Τούρκοι πραγματοποίησαν μία καλή εμφάνιση απέναντι σε μία αποδυναμωμένη (λόγω των απουσιών) ομάδα, ωστόσο οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Πρέπελιτς – Φαν Ρόσομ έφεραν τα πάνω κάτω.

Ο Μπαρτέλ ξεκίνησε δυναμικά το ματς για τους γηπεδούχους (14π. είχε συνολικά), οι οποίοι βελτίωσαν την άμυνα τους στη συνέχεια και με τους Ντίξον και Πιέρ κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού προς το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η Βαλένθια άρχισε να αντιδρά. Με τον Πρέπελιτς σταδιακά να φορτσάρει η διαφορά μειώθηκε στους πέντε (64-59).

Καθοριστικός για τη νίκη ήταν ο Βαν Ρόσομ που σημείωσε 20 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ ο Πρέπελιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 και 3/7 τρίποντα. Για τη Φενέρ ξεχώρισε ο Πιέρ με 18 πόντους και ακολούθησαν οι Ντίξον και Μπράουν με 16 και 15 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-33, 64-59, 86-90.