17.6 C

Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 98-100: Οι Ισπανοί έριξαν στο καναβάτσο την παρέα του Σλούκα στην παράταση!

Απίστευτο ματς στην Κωνσταντινούπολη! Η Φενέρμπαχτσε έφτασε μια ανάσα από τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Βαλένθια, της… έδωσε τη νίκη, αλλά οι Ισπανοί «αυτοκτόνησαν» και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι Τούρκοι εμφανίστηκαν καλύτεροι, αλλά διαδοχικά λάθη στο φινάλε, έδωσαν στη Βαλένθια το σπουδαίο «διπλό» στο φινάλε (98-100).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο στο ματς στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, παρότι αντιμετώπισε προβλήματα λόγω απουσιών στη ρακέτα και στη θέση «5». Ο Γουίλιαμς έπαιξε εκεί, σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό στο οποίο ο Σλούκας έδωσε ελαφρύ προβάδισμα στην ομάδα του στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (24-22).

Σταδιακά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και… έτρεξαν τους Ισπανούς παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα (+10) και με τη Βαλένθια να έχει σε καλή μέρα μόνο τον Ντούμπλιεβιτς μέχρι εκείνο το σημείο. Με τη διαφορά στους οχτώ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (48-40) και στο τρίτο δεκάλεπτο ο… καυτός Ντε Κολό διατήρησε ένα σχετικά καλό προβάδισμα για την ομάδα του (69-59).

Ωστόσο, η ισπανική ομάδα ξεκίνησε από το… πουθενά την ανατροπή της. Με τον Κάλινιτς να αποβάλλεται με πέντε φάουλ, οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με τον Φαν Ρόσομ (77-79). Ο Ντατόμε με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τη Φενέρ με τρεις (82-79), με τον Τόμπεϊ και τον Αμπάλντε να δίνουν στη Βαλένθια νέο προβάδισμα (82-84).

Στα τέσσερα δέκατα του δευτερολέπτου, η Φενέρ βρήκε καλάθι (!) με την άμυνα των Ισπανών αδρανή και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι Τούρκοι έβγαλαν αρκετή ενέργεια, προηγήθηκαν με επτά (96-89), ωστόσο οι Τούρκοι έχασαν διαδοχικά αμυντικά ριμπάουντ, ο Σλούκας είχε αποβληθεί και με πέντε φάουλ και η Βαλένθια με έμμεσο τρίποντο του Λόιντ πήρε τεράστια νίκη και οδήγησε σε νέο κάζο τη Φενέρ (98-100).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-40, 70-59, 84-84, παρ. 98-100