19.2 C

Φετφατζίδης: Γκολ μετά από 5,5 χρόνια με τον Ολυμπιακό! (vids)

Το υπέροχο γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη κόντρα στη Λαμία, ήταν το πρώτο που πέτυχε με τη φανέλα του Ολυμπιακού ύστερα από 5,5 χρόνια

Την Παρασκευή έχει γενέθλια ο Γιάννης Φετφατζίδης (κλείνει τα 28) και φρόντισε να τα γιορτάσει πρόωρα… με γκολ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου του αγώνα με τη Λαμία! Ένα γκολ που το έψαχνε εναγωνίως, ύστερα από τις κλασικές ευκαιρίες που έχασε σε προηγούμενα παιχνίδια και το οποίο είναι το πρώτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού ύστερα από την επιστροφή του από το εξωτερικό, αλλά και ύστερα από πεντέμισι χρόνια!

Το αμέσως προηγούμενο γκολ του Φετφατζίδη με τα ερυθρόλευκα είχε επιτευχθεί στις 18 Απριλίου 2013, στον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Πανθρακικό στο Καραϊσκάκη (6-2), με υπέροχη ατομική ενέργεια και σουτ στο 51ο λεπτό. Ο «Φέτφα» δεν είχε σκοράρει στο πρωτάθλημα εκείνης της σεζόν, στα 12 παιχνίδια που αγωνίστηκε. Αποχώρησε για την Τζένοα στα τέλη Αύγουστου του 2013, αφού έπαιξε και στα δύο πρώτα ματς πρωταθλήματος εκείνης της σεζόν.

Το τελευταίο γκολ του Φετφατζίδη στο πρωτάθλημα πριν το σημερινό, είχε επιτευχθεί στις 22 Απριλίου 2012, στην εκτός έδρας νίκη επί του Ατρομήτου με 2-0 για την τελευταία αγωνιστική. Με ένα εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό σουτ στο 66’, στο τελείωμα ιδανικής αντεπίθεσης, ο νεαρός τότε μέσος είχε διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Αξίζει να αναφερθεί ότι το γκολ κόντρα στη Λαμία ήταν το 10ο για τον Φετφατζίδη με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Έχει 6 τέρματα στο πρωτάθλημα, 2 στο Κύπελλο και άλλα 2 στην Ευρώπη.