20.7 C

Φίλιππος – Ολυμπιακός Β’ 70-85: Εύκολo πέρασμα από τη Βέροια

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε πολύ εύκολα του Φίλιππου Βέροια με 70-85, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και ανέβηκε στο 14-4, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 6-12.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, καθώς ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, καθώς προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-21.

Ωστόσο, στη συνέχεια, οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός Β’ πήρε τα ηνία του αγώνα με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο +14 (34-48).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν την απόδοσή τους και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ με σχετική ευκολία. Με τον Πέτρο Μελισσαράτο (23 π) να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα του Φίλιππου, ο Ολυμπιακός Β’ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 57-69.

Έτσι, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να μην δυσκολεύονται και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 70-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-48, 57-69, 70-85