15 C

Φίλιππος – ΠΑΟΚ 0-3: Άνετος στη Βέροια με 30 πόντους του Βαν Ντεν Ντρις

Ο ΠΑΟΚ πιέστηκε αλλά όπως και στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς κατάφερε να νικήσει στη Βέροια τον Φίλιππο με 3-0 στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Volley League.

Με τη νίκη αυτή ο δικέφαλος έπιασε τους 6 βαθμούς χωρίς απώλεια σετ αλλά έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ηταν ο πρώτος αγώνας του Φιλίππου στην έδρα του για την Volley League, γνώρισε την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Aξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως με τον Φίλιππο δεν αγωνίστηκε ο Στέλιος Τζιουμάκας λόγω προβλήματος στον ώμο και τη θέση του ως ακραίος πήρε ο Μπίσετ αλλά δεν άντεξε την πίεση στην υποδοχή.

O Φίλιππος μπήκε φουριόζος στον αγώνα και με το σερβίς του Τζιουμάκα αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκε 10-8 και 12-10 με τον Φερέλ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Βαν ντε Ντρις (13-13) και με το σερβίς του Κουμεντάκη άνοιξε την υποδοχή του Φιλίππου για σερί 6-0. Το σκορ έγινε 19-13 για τον ΠΑΟΚ ο οποίος συντήρησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε με το λάθος σερβίς του Αρτακιανού.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-4 με επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις αλλά ο Φίλιππος με αντεπίθεση από Μπίσετ και Φερέλ έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 11-7. Ο Φίλιππος προηγήθηκε μέχρι το 15-12 και εκεί ήταν σειρά του Κουμεντάκη με άσσο και νέα φαρμακερά σερβίς να ανοίξει εκ νέου την υποδοχή του Φιλίππου κάνοντας σερί 5-0 για το 15-17. Ο ΠΑΟΚ συντήρησε τη διαφορά με +2 (22-24) αλλά ο Τζιουμάκας με δύο επιθέσεις ισοφάρισε 23-23 και ο Βαν Ντε Νρις έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-0 σετ.

Η αντίσταση του Φιλίππου κράτησε μέχρι το 8-7 που προηγήθηκε στο 3ο σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Κουμεντάκη και τον Αγκάνιτς και σταδιακά με αποτελεσματικό σερβίς ξέφυγε 14-9. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 24-11. Ο Φίλιππος δεν το έβαλε κάτω. Με το φλοτ σερβίς του Προύσαλη και διαδοχικά λάθη από τους φιλοξενούμενους ο Φίλιππος έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 24-24. Ο Κουμεντάκης και ο Τζουμάκας έφτασαν το σκορ στο 25-25 και το ματς κρίθηκε με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και το μπλοκ του Αγκάνιτς για το 27-25 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 25-27)

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 14% άριστες), Φερέλ 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 50% υπ. – 36% άριστες), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 29% υπ. – 12% άριστες), Σωτηρίου 5 (5/16 επ., 42% υπ. – 21% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Ντεσποτόφσκι 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 30 (24/44 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. – 41% άριστες).