17.6 C

«Φιλοδώρησε» με… εξάρα την Μπράγκα η Μπενφίκα (vid)

Με έξι γκολ συνέτριψε την Μπράγκα η Μπενφίκα και μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο Πόρτο στους τέσσερις βαθμούς

Με πλουραλισμό στην επίθεση (έξι διαφορετικοί σκόρερ), η Μπενφίκα επιβλήθηκε της Μπράγκα με 6-2 στο «Ντα Λουζ» και μείωσε την απόσταση της από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Το… χορό των γκολ άνοιξε ο Πίτσι στο 19′ με τον Ζαρντέλ στο 39′ να διπλασιάζει τα τέρματα των Λουζιτανών. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκριμάλδο διαμόρφωσε το 3-0, σφραγίζοντας ουσιαστικά από νωρίς το τρίποντο για την ομάδα του Ρούι Βιτόρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπενφίκα κατέβασε ταχύτητα και ο Σούσα στο 51′ μείωσε για την Μπράγκα σε 3-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ζόνας έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών γκολ στους γηπεδούχους, κάνοντας το 4-1. Η Μπενφίκα ανέβασε την πίεσή της και στο 63′ πέτυχε το πέμπτο της γκολ με τον Σέρβι, ενώ το 6-1 σημείωσε με φανταστικό γκολ ο Αντρέ Αλμέιδα.

Η Μπράγκα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 6-2 με το γκολ του Νοβάις στο 74′.