17 C

Φιορεντίνα – Νάπολι 0-2: Διπλό με άρωμα Champions League για τους παρτενοπέι

Η Νάπολι έφυγε αλώβητη (και) από το Αρτέμιο Φράνκι, διατηρώντας το αήττητο σερί ενός μήνα από την ήττα στο Τορίνο (2-1) κόντρα στη Γιουβέντους και μένοντας σε θέση ισχύος αναφορικά με την πρώτη τετράδα και το «χρυσό» εισιτήριο για το Champions League.

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε στο Serie A τα βλέμματα όλων επικεντρώνονται στη «μάχη» της τετράδας για την ευρωπαϊκή έξοδο στο επόμενο Champions League. Με το σημερινό της «διπλό» στην έδρα της Φιορεντίνα (0-2) η Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο και του Κώστα Μανωλά σκαρφάλωσε αισίως στην τρίτη θέση, ένα βαθμό πάνω από  Μίλαν και Γιουβέντους.

Το ματς ξεκίνησε από νωρίς καλά για τους παρτενοπέι, που είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Αυτά εν τέλει ήρθαν μαζεμένα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ινσίνιε αστόχησε σε πρώτη φάση σε πέναλτι, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 0-1 στο 56′.

Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Λορέντσο Βενούτι δέκα λεπτά αργότερα (66′), σε ένα αποτέλεσμα που επιτρέπει στη Νάπολι να κρατά τη μοίρα στα χέρια της και να χρειάζεται απλώς τη νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Βερόνα στο «Στάδιο Ντιέγκο Μαραντόνα» για να εξασφαλίσει και τυπικά το εισιτήριο για τη κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

ΤΟ 0-2 ΤΗΣ ΝΑΠΟΛΙ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ &ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 37ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 15/5

Τζένοα – Αταλάντα 3-4 (48′, 84′ Σομουρόντοφ, 67′ πεν. Πάντεφ / 9′ Σαπάτα, 26′ Μαλινόφσκι, 44′ Γκόσενς, 51′ Πάσαλιτς)

Σπέτσια – Τορίνο 4-1 (19′ Σαπονάρα, 42′ πεν., 74′ Ενζολά, 84′ Έρλικ / 55′ πεν. Μπελότι)

Γιουβέντους – Ίντερ 3-2 (24′ Ρονάλντο, 45+3′, 88′ πεν. Κουαδράδο / 35′ πεν. Λουκάκου, 85′ αυτ. Κιελίνι)

Ρόμα – Λάτσιο 2-0 (42′ Μιχιταριάν, 78′ Πέδρο)