16.6 C

Φιορεντίνα – Τζένοα 1-1: Ισοφάριση με… buzzer beater στο 98′!

Το «θρίλερ» στο «Αρτέμιο Φράνκι» δεν ανέδειξε νικητή, με τις Φιορεντίνα και Τζένοα να μένουν στο 1-1, αποτέλεσμα που δεν «βόλεψε» καμία στη μάχη που δίνουν για να «ξεκολλήσουν» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας στη Serie A.

Μετά από δυόμισι μήνες και συγκεκριμένα από τις 20 Σεπτεμβρίου και το 4-1 επί της Κροτόνε, η Τζένοα «άγγιξε» την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς προηγήθηκε στο 89΄ με τον Μάρκο Πιάτσα (είχε περάσει αλλαγή στο 65΄), αλλά οι «βιόλα» δεν το έβαλαν κάτω και στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων «έσωσαν την παρτίδα» με τον Μιλένκοβιτς.

Μετά το τελικό σκορ οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν 9 ματς χωρίς νίκη (6 ήττες, 3 ισοπαλίες), ενώ και η Φιορεντίνα αγνοεί το «τρίποντο» εδώ και πέντε αγωνιστικές με 3 ήττες και 2 ισοπαλίες. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 70΄ με τον Μποναβεντούρα, αλλά στην εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι έγινε φάουλ στο ξεκίνημά της.