19.9 C

Φλικ: Οι παίκτες μου άξιζαν τη νίκη

Ο πρωτομάστορας της φετινής Μπάγερν Μοινάχου, Χάνσι Φλικ, μίλησε μετά από την κατάκτηση και του Super Cup κόντρα στη Σεβίλλη και τόνισε ότι η ομάδα του άξιζε το τρόπαιο.

Μπορεί οι Βαυαροί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά μπόρεσαν να οδηγήσουν την αναμέτρηση στην παράταση και να πάρουν εκεί τη νίκη με 2-1.

Ο Γερμανός τεχνικός τόνισε μεταξύ άλλων ότι οι παίκτες του άξιζαν τη νίκη, ενώ παράλληλα αναφέρθηκε και στον Χάβι Μαρτίνεθ, ο οποίος σημείωσε και το νικητήριο γκολ.

Συγκεκριμένα είπε:

«Αξίζαμε να κερδίσουμε. Δεν είμαστε ακόμη πλήρως στον επιθυμητό ρυθμό, παρά τη μεγάλη νίκη μας (8-0) επί της Σάλκε στο πρωτάθλημα. Μας πήρε 15 λεπτά για να μπούμε στο παιχνίδι. Για εμένα, ήταν φανταστικό να βλέπω την ομάδα να πηγαίνει με τον δικό της τρόπο χωρίς να αλλάζει νοοτροπία. Αυτή η νοοτροπία, ειδικά από την στιγμή που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, ήταν συγκλονιστική.

Απέναντι σε μία πολύ ισχυρή αντίπαλο, οι παίκτες μου άξιζαν τη νίκη. Ο Μαρτίνεθ σημείωσε το αποφασιστικό γκολ. Την Τετάρτη υπήρχαν φήμες για αυτόν και την υποτιθέμενη επιστροφή στην Μπιλμπάο, αλλά απόψε (σ.σ: χθες) σημείωσε το νικητήριο γκολ. Το ποδόσφαιρο μερικές φορές λέει τέτοιες ιστορίες».