21.4 C

Φοίνικας – Κηφισιά 2-3: Άλωσε τη Σύρο με φοβερό Ζουπάνι

Η παράδοση που θέλει Φοίνικα και Κηφισιά να δίνουν εντυπωσιακά ματς που κρίνονται στο τάι μπρέικ διατηρήθηκε και στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής.

Στα τελευταία 10 παιχνίδια των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα τα 9 έχουν πέντε σετ. Έτσι συνέβη και στη Σύρο, με την Κηφισιά να πανηγυρίζει ένα τεράστιο διπλό και να παίρνει την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα (3-2).

Οι Συριανοί έπειτα από έναν περίπου μήνα αγωνιστικής απραξίας (χτυπήθηκαν από τον κορωνοϊό) δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν για να φτάσουν τους 13 βαθμούς σε 11 παιχνίδια. Ο Φοίνικας σε 9 ματς έχει 20 βαθμούς και βρίσκεται στο -8 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που έχει δύο ματς περισσότερα.

Η ομάδα του Γιούρισιτς μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και με τον Στερν πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-8). Ο Ράιτς πήγε στο σέρβις και με 7 (!) άσους διέλυσε την υποδοχή της ομάδας του Ζαλμά μέχρι να έρθει άνετα το 25-12.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά αντέδρασε και ξεκίνησε με ένα προβάδισμα 3 πόντων που έφτασε τους 6 με την επίθεση του Μελλέ και το μπλοκ του Μαξ (8-14). Οι φιλοξενούμενοι δεν κινδύνευσαν και με όπλο το καλό μπλοκ και την επίθεση του Μαξ στο φινάλε έκαναν το 1-1 (20-25).

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τον Φοίνικα να προηγείται με τρεις (17-14) χάρη στην επίθεση και το μονό μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Με δικό του άσσο έγινε το +4 (21-17) και Λινάρδος και Ράντκε με δύο επιθέσεις έκαναν το 2-1 (25-22).

Η ομάδα του Ζαλμά έκανε ξανά την αντεπίθεση της στο τέταρτο σετ και με τον Κασαμπαλή και την άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε με πέντε (11-16). Στους Συριανούς δεν έβγαιναν τα σέρβις με αποτέλεσμα η Κηφισιά να διατηρήσει το πάνω χέρι παρά την αντεπίθεση του Φοίνικα με τον Ράιτς και τον Πρωτοψάλτη (22-23).

Ο Ζουπάνι έδωσε την ευκαιρία για δύο σετ μπολ και βαθμό στην ομάδα του, οι γηπεδούχοι με Παπαγγελόπουλο και Στερν ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά μέχρι εκεί. Ο Μπάσης με άσσο πάνω στον Σλοβένο ακραίο του Φοίνικα έκανε το 2-2 (24-26).

Στο πέμπτο σετ ο Φοίνικας έμεινε από δυνάμεις και η Κηφισιά με ένα τρομερό σερί 9 πόντων (2-9) – χάρη στα σέρβις του Κασαμπαλή – έφτασε άνετα στη νίκη (8-15).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζουπάνι με 23 πόντους (2 άσσους και 2 μπλοκ), ο Κωτσάκης είχε 13 και ο Τσάμπερλεϊν 12, με τον Κασαμπαλή να μοιράζει – ξανά – άψογα το παιχνίδι.

Για τον Φοίνικα – που αγωνίστηκε περισσότερο με τον Λινάρδο αντί του Μπράουν στο κέντρο – πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράιτς με 20 και ακολούθησε με 19 ο Πρωτοψάλτης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ONEX ΣΥΡΟΥ – ΚΗΦΙΣΙΑ 2-3

Τα σετ: 2-3 (25-12, 20-25, 25-22, 24-26, 8-15)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ ΣΥΡΟΥ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 2π. (1/2επ., 1 μπλοκ), Ραιτς 20 (13/34επ., 7 άσσοι), Πρωτοψάλτης 19 (16/33επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 40%αρ.), Παπαγγελόπουλος 13 (9/12επ., 3 μπλοκ), Ράντκε 1 (1/2επ.), Στερν 18 (14/29επ., 4 μπλοκ, 59%υπ., 37%αρ.) / Καρασαββίδης λ. (54%υπ., 38%αρ.), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Λινάρδος 3 (2/3επ, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/1επ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 23π. (19/55επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κωτσάκης 13 (12/23επ., 1 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 12 (8/13επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (3 άσσοι), Παπαδόπουλος Π. 8 (7/15επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 38%αρ.), Μελλές 1 (1/4επ.) / Κοντοστάθης (λ. – 42%υπ., 32%αρ.), Παπαδόπουλος Γ., Μπάσης 8 (3/4επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωνάκης (λ).