15 C

Φοίνικας – Ολυμπιακός 0-3: Επίδειξη δύναμης των Ερυθρόλευκων στη Σύρο

Με σύμμαχο την παράδοση και όπλα το εξαιρετικό σέρβις και την τρομερή εμφάνιση στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στη Σύρο απέναντι σε έναν ενισχυμένο Φοίνικα με τον οποίο έχουν τους ίδιους στόχους.

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 0-3 σετ, έκαναν το 3/3 στο πρωτάθλημα και με εξαίρεση το δεύτερο σετ δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στην ομάδα του Φούλβιο Μπερτίνι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 18 πόντους αναδείχθηκε ο Πάβλε Πέριτς (55% στην επίθεση), ενώ 14 είχαν ο Μιγιαΐλοβιτς και ο Έγκλεσκαλνς.

Για τους φιλοξενούμενους των 10 μπλοκ (μόνος τομέας που ήταν καλύτεροι) μόνος διψήφιος (με 10 πόντους) ήταν ο Μιχάλοβιτς.

Οι Κυκλαδίτες μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ και πήραν μια μικρή διαφορά δύο πόντων (9-7) ωστόσο ο Ολυμπιακός παρότι υστερούσε στο μπλοκ (5-2 στο πρώτο) φρόντισε να έχει πολύ καλή υποδοχή και ως εκ τούτου τρομερή επίθεση (έφτασε το 70% απέναντι στο φτωχό 37% των γηπεδούχων). Οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους στα μισά του σετ και με πρώτο βιολί τον Πέριτς έτρεξε ένα επιμέρους 4-12 (!) για να κάνει το 0-1 στα σετ με τον Παγένκ (16-25).

Το δεύτερο σετ ήταν το μόνο που ήταν ανταγωνιστικό από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Φοίνικας μπήκε και πάλι πιο δυνατά και με τους κεντρικούς του βρέθηκε αρχικά στο +2 (10-8) και εν συνεχεία στο +4 με τον άσο του Κόστα (17-13). Το τάιμ άουτ του Καζάζη λειτούργησε ευεργετικά, ο Πέριτς ανέβασε ξανά στροφές και ο Ολυμπιακός αρχικά ισοφάρισε (19-19) πριν προσπεράσει με τον Έγκλεσκαλνς (19-20) για πρώτη φορά στο σετ. Τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση, εκεί όπου ο Σέρβος ακραίος έκανε το 26-27 και με άσο του Έγκλεσκαλνς στον Καρασαββίδη έγινε το 0-2.

Η ψυχολογία είχε πάει προς το μέρος των φιλοξενούμενων που ήταν άριστοι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ο Στιβαχτής (και ο Κασαμπαλής) με καλή υποδοχή μοίρασαν καλά το παιχνίδι και το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε ερυθρόλευκο μονόλογο. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε το 8-15 για τους Ερυθρόλευκους και ο Μιγιαΐλοβιτς με επίθεση έκανε το 0-3 στα σετ πριν την ευρωπαϊκή (πρώτη) αναμέτρηση με τη Χέμπαρ στο Πάζαρτζικ.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (16-25, 26-28, 21-25)

* Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 30 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι):  Μιχάλοβιτς 10π. (9/22επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Κόστα 8 (5/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 7 (2/5επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/13επ., 37%υπ., 32%αρ.), Στερν 7 (7/16επ., 25%υπ., 25%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 75%υπ., 50%αρ.), Παπαλεξίου, Καρασαββίδης (λ. – 56%υπ., 38%αρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Πάγιενκ 5π. (3/4επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαΐλοβιτς 14 (13/22επ., 1 άσσος, 62%υπ., 62%αρ.), Έγκλεσκαλνς 14 (13/19επ., 1 άσσος), Ζουπάνη 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 18 (13/24υπ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 42%υπ., 26%αρ.) / Ζήσης (λ. – 75%υπ., 75%αρ.), Ανδρεάδης, Κασαμπαλής, Δαλακούρας.