21.3 C

Φοίνικας – Ολυμπιακός 3-2: Η ανατροπή έμεινε στη μέση, σπουδαία νίκη των Συριανών

Η επανεκκίνηση της Volley League μετά από 70 ημέρες διακοπή επεφύλασσε ματσάρα για τους λάτρεις του αθλήματος και Φοίνικας και Ολυμπιακός προσέφεραν πλούσιο θέαμα στη Σύρο.

Ο Ίγκορ Γιούρισιτς στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Συριανών είδε την ομάδα του να κερδίζει με 3-2 τους Ερυθρόλευκους στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και να αποδεικνύει πως φέτος θα παλέψει για τον τίτλο.

Ο Στερν με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Φοίνικα, ενώ εξαιρετική απόδοση είχε και ο έτερος ακραίος, Θανάσης Πρωτοψάλτης με 18 πόντους. Για τον Ολυμπιακό πρώτος σκόρερ και συνολικά στο ματς ήταν ο Έγκλεσκαλνς με 32, ενώ ακολούθησε ο Μιγιαΐλοβιτς με 20.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και με ένα 5-0 σερί έβαλε βάσεις για να πάρει σχετικά… εύκολα το πρώτο σετ. Οι Συριανοί άργησαν πολύ να βρουν τα πατήματα τους, ενώ οι Ερυθρόλευκοι με τον Έγκλεσκαλνς να ηγείται στην επίθεση διατηρούσαν το προβάδισμα των πέντε πόντων (8-13).

Οι κεντρικοί του Φοίνικα ανέλαβαν δράση και τόσο ο Μπράουν, όσο και ο Παπαγγελόπουλος για να μειωθεί η διαφορά στους δύο (14-16). Ο Όκολιτς με τρία διαδοχικά (!) μονά μπλοκ έκανε το 15-19, ωστόσο ο Γιούρισιτς που φρόντισε να περάσει στο παιχνίδι τον Ηλία αντί του αρνητικού Ράντκε, είδε την ομάδα του να επιτίθεται καλύτερα και με το μπλοκ του Μπράουν να προηγείται με 23-22. Με επίθεση του Στερν και στη συνέχεια του Πρωτοψάλτη μετά από φάση διαρκείας, ο Φοίνικας έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους στο δεύτερο σετ. Με οδηγό αυτή και τη σπουδαία δουλειά στο μπλοκ-άμυνα προηγήθηκαν με 6-4 και παρά την επιστροφή και το προβάδισμα του Ολυμπιακού με σερί 0-2 (11-12), φρόντισαν να ξαναπάρουν τα ηνία στο ματς και τελικά να πάρουν το σετ με 25-20.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με μπροστάρη τον Μιγιαΐλοβιτς που έκανε κυριολεκτικά τα πάντα, οι Ερυθρόλευκοι δεν άφησαν σε κανένα σημείο τον Φοίνικα να αναπνεύσει, με τον Γιούρισιτς να ρίχνει στο ματς τον Μήλη αντί του Ράιτς μήπως και αλλάξει η εικόνα. Το προβάδισμα των επτά πόντων (3-10) διατηρήθηκε παρά τις προσπάθειες του Στερν (10-17) και ο Ολυμπιακός μείωσε άνετα σε 1-2 με το άουτ σέρβις του Ράιτς (17-24).

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι και στο τέταρτο σετ, ακόμα και όταν ο Φοίνικας μείωνε τη διαφορά. Ο Έγκλεσκαλνς ανέλαβε δράση και με σερί πόντους έχτισε τη διαφορά στο κρίσιμο σημείο μέχρι τελικά η ομάδα του Καζάζη να ισοφαρίσει σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι πίστευαν στην ανατροπή και οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ είχαν μοναδική ευκαιρία να το πάρουν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο πόντους (3-1) και με τον Ράιτς να αρχίσει να φαίνεται εκεί που πρέπει έκαναν το 8-5. Ο Όκολιτς έδωσε ελπίδες μειώνοντας σε 11-10 με το μονό μπλοκ στον Μπράουν, ωστόσο η άουτ επίθεση του Φρομ και το μπλοκ του Μπράουν έκριναν το ματς υπέρ των Συριανών.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ONEX ΣΥΡΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-20, 17-25, 20-25, 15-11).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 9 (4/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 17 (17/38 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 68% υπ. – 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 2 (2/2 επ.), Στερν 20 (15/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 37% υπ. – 26% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. – 50% άριστες), Ηλίας 1 (1/1 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Κωστόπουλος, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. – 22% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 21% άριστες), Έγκλεσκανς 31 (29/56 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (1/1 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.