18.1 C

Φοίνικας – Παναθηναϊκός 3-0: Συριανός οδοστρωτήρας διέλυσε ΠΑΟ και διαιτησία

Ασταμάτητος Φοίνικας ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό στη Σύρο με 3-0 σετ και πήρε και το τρίτο ντέρμπι, αποδεικνύοντας περίτρανα πως πάει για τον τίτλο. Κάκιστη η διαιτησία του Ονόπα με διαδοχικά λάθη και δύο κόκκινες (!) στην ίδια φάση για τους Συριανούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το πρώτο σετ με δύο μπλοκ του Μπράουν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους (11-8) χάρη στον Στερν και τον Ράιτς. Παρότι το τριφύλλι ισοφάρισε προσωρινά, οι φιλοξενούμενοι με το μπλοκ και τις επιθέσεις του Κροάτη διαγώνιου προηγήθηκαν με 17-13 και με άσο και επίθεση του Στερν ουσιαστικά κλείδωσαν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο 10-7 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους επτά πόντους με τον άσο του Ράιτς (15-8). Ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά με τον Ράπτη στη θέση του σέρβις, ωστόσο ο Φοίνικας με την πάιπ του Στερν έκανε το 2-0 (25-23).

Με δύο γρήγορες κόκκινες σε Μπράουν και πάγκο, ο Ονόπας δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα στους Συριανούς. Σπάνιο αν μη τι άλλο φαινόμενο να βλέπει κανείς δύο κόκκινες στην ίδια φάση…

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-8 και 14-20 (!) ωστόσο κατάφερε να χάσει το σετ. Ο Τσάτσιτς έστειλε την μπάλα άουτ, ο Στερν κέρδισε μπλοκ άουτ για το 24-24 και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Ράιτς πήρε μπλοκ άουτ, ο Μπράουν έκανε μονό μπλοκ και ο Φοίνικας με εμφατικό τρόπο έφτασε στο 3-0 και το 27-25.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 27-25)

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ράιτς 13 (9/28 επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Ράντκε 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 18 (15/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 14% άριστες), Κωστόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 79% υπ. – 32% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Ρούσης, Λινάρδος, Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 35% άριστες), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 24% άριστες), Ράπτης 10 (10/23 επ.), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων.