19.1 C

Φοίνικας – Παναθηναϊκός 3-2: Οι Συριανοί πήραν τη ματσάρα, τρίτη ήττα για τους Πράσινους

Τη δεύτερη νίκη του στη Β’ φάση του πρωταθλήματος και σε σύνολο τριών αγώνων πανηγυρίζει ο Φοίνικας, ο οποίος επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στην Ερμούπολη.

Παράλληλα, οι Συριανοί με την απώλεια των δύο σετ έχασαν και κάθε μαθηματική πιθανότητα για κατάκτηση του τίτλου και έτσι ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει δικαιολογημένα τον 30ό τίτλο του σε μια τρομακτικά δύσκολη χρονιά.

Ο Παναθηναϊκός υπέστη την τρίτη σερί ήττα του στη Β΄ φάση που τον φέρνει στους 29 βαθμούς, την ώρα που οι Κυκλαδίτες έχουν 35 και αποτελούν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 2ης θέσης.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-0 στα σετ, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την απόδοση του και να παίρνει τα δύο επόμενα. Στο τάι μπρέικ έγινε μεγάλη μάχη και παρότι οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο προβάδισμα, οι Πράσινοι επέστρεψαν και με πόντο του Ανδρεόπουλου έκαναν το 14-14.

Ο Ράντκε με μπλοκ άουτ έκανε το 15-14 και ο Στερν από λάθος σέρβις οδήγησε το ματς στο 15-15. Ο Μπράουν έδωσε νέο ματς μπολ (δεύτερο) στον Φοίνικα με πρώτο χρόνο και με μπλοκ του Πρωτοψάλτη έγινε το 17-14 και το 3-2 στα σετ.

Οι γηπεδούχοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Πρωτοψάλτη με 15 πόντους, ενώ από 14 είχαν οι Μπράουν – Στερν. 12 πόντους είχε ο Ράιτς. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ράπτης με 19 πόντους.

Σημειώνεται πως ο Τσάτσιτς απουσίαζε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο και στη θέση του αγωνίστηκε ο Μούχλιας που πέτυχε 8 πόντους με 2 μπλοκ και 44% υποδοχή.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-25)