20.7 C

Φορτούνα Σιτάρντ – ΟΦΗ 1-1: Καλή εμφάνιση των Κρητικών που έφτασαν κοντά στη νίκη

Τη δεύτερη ισοπαλία του πέτυχε ο ΟΦΗ κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, με τους Κρητικούς να αναδεικνύονται ισόπαλοι σε 1-1 με την ολλανδική ομάδα, ενώ τους ακυρώθηκε και γκολ λόγω οφσάιντ.

H ομάδα του Νίκου Νιόπλια μετά την ήττα από τη Φίτεσε στην Ολλανδία και την ισοπαλία με την Άντερλεχτ (1-1) στις Βρυξέλλες, αναδείχθηκε ισόπαλη και με τη Φορτούνα Σιτάρντ, δείχνοντας ωστόσο, βελτιωμένο πρόσωπο.

Οι Κρητικοί είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη να δοκιμάζει σουτ εκτός περιοχής και τον Ντόρνεμπους να μπλοκάρει.

Ωστόσο, παραλίγο να βρεθούν πίσω στο σκορ, όταν στο 15′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, με τον Χάνσον να σουτάρει και η μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου.

Ο 23χρονος Σουηδός όμως, δεν αστόχησε τη δεύτερη φορά και στο 26′ έδωσε το προβάδισμα στην ολλανδική ομάδα, κάνοντας το 1-0.

Οι Ολλανδοί έκαναν «δώρο» στον ΟΦΗ το γκολ της ισοφάρισης, αφού έπειτα από χέρι ενός ποδοσφαιριστή της ομάδας στο σουτ του Καστάνιος, ο ρέφερι υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ντε Γκουζμάν ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 39′ για το 1-1.

Μάλιστα, ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, έχασε διπλή ευκαιρία για να κάνει την ανατροπή. Στο 44′ ο Νοικοκυράκης μπήκε στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Ντόρμεμπους, ενώ στη συνέχεια ο Ντε Γκουζμάν επιχείρησε το σουτ με τον γερμανό κίπερ να λέει «όχι».

Οι Κρητικοί συνέχισαν τις προσπάθειες για να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ και στο 65′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπαλογιάννης έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκτός της εστίας των γηπεδούχων.

Το γκολ που έψαχναν ήρθε στο 76′ με τον Καστάνιος, αλλά ακυρώθηκε έπειτα από υπόδειξη του διαιτητή για οφσάιντ.

Σημαντική ήταν και η επέμβαση του Σηφάκη, που βρέθηκε στην υπεράσπιση της εστίας του ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος. Ο Έλληνας τερματοφύλακας πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση στο 88′, κρατώντας την ισοπαλία στο ματς.

Ο ΟΦΗ απάντησε άμεσα ξανά με Καστάνιος και Βαν Ντούιεν στα επόμενα δύο λεπτά, με το 1-1 όμως, να μένει και τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νοικοκυράκης, Ντε Γκούζμαν, Σαρδινέρο, Στάρτζεον, Καστάνιος

ΟΦΗ (Δεύτερο Ημίχρονο): Σηφάκης, Ουές, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Βαν Ντούιεν, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Γρίβας, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Καστάνιος