20.8 C

Φοβερό ξεκίνημα για Λίβερπουλ με 4×4 (vids)

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές πανηγύρισε η Λίβερπουλ

Τέταρτη νίκη στη σειρά για την Λίβερπουλ, καθώς η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Λέστερ στο «King Power Stadium». Οι «reds» έπαιξαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα και ευτύχησαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ.

Στο 10′ ο Μανέ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Ρόμπερτσον, και με αριστερό σουτ νίκησε τον Κάσπερ Σμάιχελ. Η Λέστερ δεν έκανε κάτι αξιόλογο στο πρώτο μέρος, εκτός από ένα σουτ του Ντεμαράια Γκρέι το οποίο απέκρουσε ο Άλισον. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η Λίβερπουλ διπλασίασε τα τέρματά της, καθώς μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μίλνερ ο Φιρμίνιο με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σμάιχελ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη φετινή Premier League.

Η Λίβερπουλ φαινόταν πως θα έχει ένα άνετο απόγευμα, όμως κάτι τέτοιο τελικά δεν συνέβη. Στο δεύτερο μέρος αρκετοί παίκτες του Κλοπ παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το χειρότερο και χάρις σε μια γκάφα του Άλισον έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τις «αλεπούδες». Συγκεκριμένα στο 63′ ο Άλισον επιχείρησε να ντριμπλάρει τον Ιχεανάτσο στην άκρη της περιοχής αλλά μπερδεύτηκε, με συνέπεια ο Νιγηριανός επιθετικός να του κλέψει την μπάλα και να πασάρει στον Γκεζάλ ο οποίος ανενόχλητος μείωσε το σκορ για την ομάδα του Κλοντ Πιέλ.

Όμως, η ομάδα του Μερσεισάιντ έδειξε πως έχει αποβάλει τις κακές συνήθειες του παρελθόντος, δεν πτοήθηκε και κράτησε το υπέρ της 1-2 που σήμανε την τέταρτη νίκη της για φέτος.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Λίβερπουλ ξεκινά με τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από τη σεζόν 1990-91.