22.5 C

Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3: Έπαιξε όσο χρειάστηκε (vid)

Ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό για να δώσει στη Μάντσεστερ Σίτι ένα νέο τρίποντο στην κούρσα της κατάκτησης του φετινού τίτλου της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επιβλήθηκε με 3-0 της Φούλαμ εκτός έδρας και με δύο παιχνίδια περισσότερα βρίσκεται στο +17 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Φούλαμ που στο πρώτο ημίχρονο ούτε απείλησε, αλλά ούτε απειλήθηκε ιδιαίτερα, παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Ο Στόουνς άνοιξε το σκορ στο 47′ με ωραία προβολή μετά την εκτέλεση φάουλ που έκανε ο Μπερνάρντο Σίλβα από τα αριστερά. Επτά λεπτά αργότερα ο Άντερσεν μπερδεύτηκε, η μπάλα από κόντρα κατέληξε στον Ζεσούς που βγήκε τετ α τετ, πέρασε τον Αρεολά και σε κενή εστία πέτυχε το 0-2.

Το 0-3 ήρθε από την άσπρη βούλα. Ο Ανταραμπιόγιο ανέτρεψε τον Φεράν Τόρες και ο Αγουέρο δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, νικώντας και εκείνος τον Αρεολά. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Αργεντινού στο πρωτάθλημα μετά από 14 μήνες!

Φούλαμ: Αρεολά, Τετέ, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Άινα, Ζαμπό-Ανγκισά, Ριντ, Λεμινά (73′ Ονομά), Λόφτους-Τσικ (63′ Μίτροβιτς), Καβαλέιρο (80′ Ρόμπινσον), Λούκμαν

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς, Ρουμπέν Ντίας (75′ Έρικ Γκαρθία), Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόντρι, Μπερνάρντο Σίλβα (67′ Φερναντίνιο), Μεντί, Φεράν Τόρες, Γκαμπριέλ Ζεσούς, Αγουέρο