20.4 C

Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-0: Ο Πέτερσεν την έβαλε ξανά στο κόλπο της Ευρώπης

Η Γκλάντμπαχ δίνει μεγάλη μάχη για να βρεθεί στους ομίλους του Champions League την επόμενη σεζόν, ωστόσο η αστάθεια που παρουσιάζει μπορεί να της στοιχίσει.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε μια δύσκολη έξοδο απέναντι στην πάντα μαχητική Φράιμπουργκ, έπαιξε εξαιρετικά για ένα ημίχρονο, αλλά της έλειψε το γκολ: Τόσο η αστοχία των Τουράμ και Πλεά, όσο και οι επεμβάσεις του Σμόλοφ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να… ξεθαρρέψουν και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Ο Νιλς Πέτερσεν πέρασε στο ματς στο 57′ και δύο λεπτά αργότερα με εκπληκτική κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Η Γκλάντμπαχ έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της, ενώ στο 68′ έχασε και τον Πλεά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, οπότε με παίκτη λιγότερο ήταν δύσκολο να βρει την ισοφάριση.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, με κορυφαία την εξ’ επαφής επέμβαση του Ζόμερ στην κεφαλιά του Χέλερ στο 84′. Παρόλα αυτά, το τελικό αποτέλεσμα έφερε τη Φράιμπουργκ στο -1 (με ματς περισσότερο) από την 6η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.