21.3 C

Γαλλία – Ρωσία 3-2: Χρυσό μετάλλιο με ασύλληπτο Ενγκαπέ στο αντίο του Λοράν Τιλί!

Η Γαλλία επιβλήθηκε με 3-2 της Ρωσίας στον συγκλονιστικό τελικό στο Τόκιο με τον Έρβιν Ενγκαπέ να κάνει πάταγο και να αναδεικνύεται σε MVP του τουρνουά χάρη στη γεμάτη στατιστική του.

Πρόκειται για το πρώτο χρυσό μετάλλιο των Γάλλων σε Ολυμπιάδα στο άθλημα και μάλιστα στο αντίο του προπονητή Λοράν Τιλί που αποχωρεί οριστικά από τον πάγκο και θα τον διαδεχθεί ο Μπερναρντίνιο.

Οι Γάλλοι ήταν καταιγιστικοί στα δύο πρώτα σετ χάρη στην εξαιρετική υποδοχή του Κλεβενό αλλά και την αποτελεσματικότητα του Έρβιν Ενγκαπέ που απέδειξε ξανά γιατί θεωρείται ο κορυφαίος του πρωταθλήματος.

Ο ακραίος της Μόντενα ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους (40% στην επίθεση, 2 μπλοκ, 3 άσοι) και 49% στην υποδοχή και είχε άξιο συμπαραστάτη με 17 τον Πατρί.

Οι Ρώσοι αντέδρασαν μετά το 2-0 σετ και με τους Μιχαΐλοφ – Κλιούκα (πέτυχαν μαζί 41 πόντους) έφτασαν στην ισοφάριση και προκάλεσαν άγχος στους Γάλλους που βρέθηκαν πίσω με 3-0 στο τάι μπρέικ.

Ο Μπριζάρ ξεκίνησε να μοιράζει καλύτερα το παιχνίδι και σταδιακά η διαφορά ψαλιδίστηκε μέχρι οι Γάλλοι να περάσουν μπροστά και να σφραγίσουν τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12)