16.8 C

Γαμπρός με… Κουμπαράκη!

Ο ΠΑΟΚ θα είναι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στον τελικό του Κυπέλλου (2-0 τον Αστέρα), με πρωταγωνιστές τον Λέο Μάτος και τον διαιτητή Στέφανο Κουμπαράκη

Όπως και στο πρώτο φετινό παιχνίδι των δύο ομάδων στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην Τούμπα, έτσι και στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Αστέρα, η ομάδα της Τρίπολης φεύγει ηττημένη και… εκνευρισμένη με τα διαδοχικά λάθη του Στέφανου Κουμπαράκη και των βοηθών του.

Η αναμέτρηση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού ο Αστέρας παρουσιάστηκε με ένα σφιχτό σχήμα με τρεις αμυντικούς και πέντε χαφ για να κλείσει τον ΠΑΟΚ να του δημιουργήσει προβλήματα στη δημιουργία. Το πέτυχε σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση, αφού η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου σε κανονική ροή αγώνα δημιούργησε μία καλή στιγμή -την κεφαλιά του Άκπομ στο 59ο λεπτό-.

Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Μάτος, σε μια φάση όπου τρεις (!) παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν εκτεθειμμένοι (μεταξύ αυτών και ο Βραζιλιάνος) με τον βοηθό Ευθυμιάδη να χάνει εντελώς τη φάση και τον διαιτητή Κουμπαράκη να κατακυρώνει ένα γκολ που κακώς μέτρησε όπως φάνηκε και στο ριπλέι, το οποίο εκθέτει ανεπανόρθωτα βοηθό και διαιτητή.

Ο εκνευρισμός των φιλοξενούμενων ήταν τεράστιος (αρχικά διαμαρτυρήθηκαν λανθασμένα για επιθετικό φάουλ στη φάση), την ώρα που ο Μάτος έμελλε να είναι και αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα. Στο 48′ χτύπησε εκτός φάσης τον Αραβίδη, αλλά κανείς δεν είδε το χτύπημα και έτσι συνέχισε να αγωνίζεται κανονικά.

Ο Γιώργος Παράσχος πέρασε τον Ιγκλέσιας σε πιο προωθημένο ρόλο και ο Αργεντινός παραλίγο να σοκάρει την Τούμπα όταν μετά από σλάλομ του έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Ο Αστέρας μπορεί να μην δημιούργησε ευκαιρίες και η πρώτη μεγάλη να δημιουργήθηκε στο 89ο λεπτό με την κεφαλιά του Ιγκλέσιας (επενέβη αποτελεσματικά ο Πασχαλάκης), αλλά έψαξε χώρους να πετύχει το γκολ μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Δεν το βρήκε και ο ΠΑΟΚ σε νεκρό χρόνο έκανε το 2-0 πάλι με τον Λέο Μάτος, ο οποίος έπιασε τρομερό εκτός περιοχής σουτ στην κίνηση μετά από στημένη φάση και έκανε τη ρεβάνς της Τρίπολης να μοιάζει τυπική διαδικασία.

Γήπεδο:Τούμπα

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης

Κόκκινες:
90+4′ Ιγκλέσιας

Κίτρινες:
66′ Ίνγκασον, 73′ Ελ Καντουρί / 17′ Αθανασιάδης, 45+1′ Κυριακόπουλος, 60′, 90+4′ Ιγκλέσιας, 90+4′ Καλτσάς

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας (73′ Σάκχοφ), Μίσιτς, Βιεϊρίνια (83′ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (65′ Ελ Καντουρί), Άκπομ.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (86′ Καλτσάς), Ιγκλέσιας, Βαλιέντε, Ορτέγκα, Μουνάφο (83′ Μπελόκ), Τσιλιανίδης, Αραβίδης (69′ Δουβίκας)