21 C

Γερμανία – Αργεντινή 2-2: Οι αλλαγές κράτησαν όρθια την αλμπισελέστε στο Βεστφάλεν

Απίθανη φιλική ματσάρα διεξήχθη στο «Signal Iduna Park» της Βεστφαλίας ανάμεσα σε Γερμανία και Αργεντινή. Οι δύο ομάδες που τα είχαν ξαναπεί στον τελικό του Μουντιάλ 2014, προσέφεραν θέαμα στη Βεστφαλία (2-2) με τον Λούκας Αλάριο να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή περνώντας στο ματς ως αλλαγή.

Η Γερμανία του Γιόακιμ Λεβ μπήκε πολύ δυνατά και ήταν καταιγιστική κόντρα σε μια Αργεντινή που άργησε πάρα πολύ να βρει τα πατήματα της. Στο 15′ ο Κλόστερμαν βρήκε τον φορμαρισμένο μεσοεπιθετικό της Μπάγερν, Γκνάμπρι κι εκείνος με τσίμπημα της μπάλας νίκησε τον Μαρκεσίν για το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα το κλέψιμο στη μεσαία γραμμή και η συνεργασία των δύο παικτών έφερε τον Χάβερτς σε θέση βολής με τον ίδιο να μην αστοχεί τελικά και να κάνει το 2-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην ομάδα του Σκαλόνι, ο οποίος άλλαξε την εικόνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος.

Με την είσοδο των Ακούνια, Οκάμπος και Αλάριο η Αργεντινή έγινε πιο γρήγορη και στο 66′ ο πρώτος βρήκε τον τελευταίο που με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Και μπορεί ο Αλάριο να έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα για το 2-2, ωστόσο στη νέα ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 85′ βρήκε τον Οκάμπος και ο επιθετικός της Σεβίλλης νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το τελικό 2-2.

Γερμανία: Τερ Στέγκεν, Κλόστερμαν, Κοχ, Σούλε, Χάλστενμπεργκ, Κίμιχ, Τζαν, Γκνάμπρι (72′ Σερντάρ), Χάβερτς (83′ Ρούντι), Μπραντ (66′ Αμίρι), Βάλντσμιντ

Αργεντινή: Μαρκεσίν, Φοϊτ, Οταμέντι, Ρόχο (46′ Ακούνια), Ταγλιαφίκο, Περέιρα (76′ Σαράβια), Παρέδες, Ντε Πάουλ (90′ Γκίντο Ροντρίγκες), Κορέα (46′ Οκάμπος), Μαρτίνες, Ντιμπάλα (62′ Αλάριο)