16.4 C

Γερμανία – Ολλανδία 2-4: Ιπτάμενοι Ολλανδοί ξέραναν τους Γερμανούς

Μια τεράστια εκτός έδρας νίκη που επιβεβαιώνει την επιστροφή τους στα παλιό καλό τους επίπεδο, πέτυχαν οι Ολλανδοί που επιβλήθηκαν των Γερμανών εκτός έδρας με το επιβλητικό 4-2.

Η Γερμανία προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Γκνάμπρι στο 9ο λεπτό, ωστόσο δεν βρήκαν δεύτερο τέρμα και κάπως έτσι μπήκαν σε μπελάδες στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ολλανδοί πήραν την μπάλα και έκαναν το παιχνίδι τους, χτυπώντας από τα άκρα και με διαρκείς πλαγιοκοπήσεις την ομάδα του Γιόακιμ Λεβ. Στο 59′ ο Ντε Γιονγκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τα και από κοντά νίκησε τον Νόιερ για το 1-1, ενώ ένα νέο λάθος του Γερμανού στόπερ μετά από εκτέλεση κόρνερ των Ολλανδών έφερε την ανατροπή των οράνιε.

Ο Ντε Λιχτ βρήκε άθελα του την μπάλα με το χέρι λίγα λεπτά αργότερα στη μεγάλη περιοχή, με αποτέλεσμα ο Κρος να φέρει το ματς στα ίσα από την άσπρη βούλα στο 73′. Ωστόσο, η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ήταν σε μεγάλη μέρα και δεν τα παράτησε: Στο 79′ χτυπώντας στην κόντρα, ο Βαϊνάλντουμ έβγαλε για τον Μάλεν και εκείνος με ωραίο πλασέ πέτυχε το παρθενικό του γκολ στην πρώτη του συμμετοχή με την εθνική ομάδα.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ολλανδός μέσος της Λίβερπουλ στις καθυστερήσεις μετά την πάσα του Ντεπάι και πλέον οι οράνιε απειλούν στα ίσα την ομάδα του Λεβ στο κυνήγι της κατάκτησης μιας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στο Euro 2020.