19.1 C

Γιουβέντους – Κάλιαρι 2-0: Πήραν αυτό που ήθελαν οι Μπιανκονιέρι

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 της Κάλιαρι στο Τορίνο και με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να βρεθεί, έστω και προσωρινά, στην πέμπτη θέση της Serie A.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε δίχως αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους Μπιανκονιέρι όμως να παίρνουν το τρίποντο και να ανεβαίνουν στην κατάταξη, την ώρα που η σημερινή τους αντίπαλος «φλερτάρει» πλέον έντονα με τον υποβιβασμό.

Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε πως θα λήξει με το σκορ στο 0-0, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε ουσιαστικές ευκαιρίες (με εξαίρεση ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους).

Ωστόσο την λύση έφερε ο Κιν ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν την ανάπαυλα, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο το μοτίβο συνεχίστηκε και η ομάδα του Αλέγκρι διαμόρφωσε το τελικό 2-0 χάρη στο γκολ του Μπερναρντέσκι, επτά λεπτά πριν ολοκληρωθεί το 90λεπτό.

Γιουβέντους (Μ. Αλέγκρι): Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λίχτ, Σάντρο, Μπεντακούρ, Αρθουρ, Ραμπιό (46′ ΜακΚένι), Μπερναρντέσκι (89′ Ντε Σίλιο), Μοράτα (89′ Χόρχε), Κιν (72′ Κουλουσέβσκι)

Κάλιαρι (Μάτζαρι): Κράνγκο, Ζάππα, Κεπιτέλι, Καρμπόνι, Μπελανόβα, Γκράσι, Ντεϊόλα (71′ Ολίβια) , Λυκογιάννης, Ντάλμπερτ (84′ Μπαλντέ), Πέδρο, Περέιρο (64′ Παβολέτι)