17.2 C

Γιουβέντους – Μίλαν 1-1: Ο Ρέμπιτς έσφιξε τη θηλιά στον λαιμό της Γηραιάς Κυρίας (vid)

Τι κι αν προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με ένα γκολ-δώρο; Η Γιουβέντους απώλεσε την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη Serie A καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Μίλαν στο ντέρμπι στο Τορίνο.

Οι Ροσονέρι πήραν τον βαθμό χάρη στο γκολ του Ρέμπιτς στο 74ο λεπτό και βρίσκονται στην κορυφή με 10 βαθμούς, όσους έχει και η Ίντερ και μαζί περιμένουν τι θα κάνει η Νάπολι το βράδυ της Δευτέρας (20/9) στο Ούντινε, όπου με νίκη θα ανέβει πρώτη με 12.

Ο Μοράτα στο 4ο λεπτό αξιοποίησε τα μεγάλα κενά στην άμυνα της Μίλαν, έφυγε ταχύτατα στην κόντρα – εξέθεσε τον Σαλεμάκερς – και έφτασε απέναντι από τον Μενιάν τον οποίο «έσκαψε» για το 1-0.

Αντί η ομάδα του Αλέγκρι να επενδύσει στην υπεροχή της και να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως η Μίλαν δεν μπορούσε να απειλήσει, άρχισε να αφήνει μέτρα και στο 74′ ο Ρέμπιτς την τιμώρησε διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 που άφησε στη ζώνη του υποβιβασμού με μόλις δύο βαθμούς την αγνώριστη Γηραιά Κυρία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/9

Σασουόλο – Τορίνο 0-1 (77′ Πιάτσα)

Σάββατο 18/9

Τζένοα – Φιορεντίνα 1-2 (90+8′ πεν. Κρισίτο, 60′ Σαπονάρα, 89′ Μποναβεντούρα)

Ίντερ – Μπολόνια 6-1 (6′ Μαρτίνεζ, 30′ Σκρίνιαρ, 34′ Μπαρέλα, 54′ Βετσίνο, 63′,68′ Τζέκο, 86′ Θιάτε)

Σαλερνιτάνα – Αταλάντα 0-1 (75′ Σαπάτα)

Κυριακή 19/9

Έμπολι – Σαμπντόρια 0-3 (31′, 52 Καπούτο, 70′ Καντρέβα)

Βενέτσια – Σπέτσια 1-2 (13′ Μπαστόνι, 59′ Τσεκαρόνι, 90+4′ Μπουραμπιά)

Βερόνα – Ρόμα 3-2 (36′ Πελεγκρίνι, 49′ Μπάρακ, 54′ Καπράρι, 58′ αυτ. Ίλιτς, 63′ Φαραόνι)

Λάτσιο – Κάλιαρι 2-2 (45′ Ιμόμπιλε, 46′ Ζοάο Πέντρο, 62′ Ντιαό, 83′ Κατάλντι

Γιουβέντους – Μίλαν 1-1 (4′ Μοράτα / 74′ Ρέμπιτς)