19.9 C

Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 2-2: Ο Ομπαφέμι τη σόκαρε στο 96′!

Μετά τις γκέλες των Λέστερ και Τσέλσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήθελε το τρίποντο κόντρα στη Σαουθάμπτον προκειμένου να μπει για τα καλά στην τετράδα. Ωστόσο, οι Άγιοι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και φρόντισαν να το δείξουν από τα πρώτα λεπτά.

Στο 12′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ με τον αμαρκάριστο Άρμστρονγκ να νικά τον Ντε Χέα. Οι Κόκκινοι διάβολοι ισοφάρισαν άμεσα σε 1-1 με τον Ράσφορντ να βρίσκει δίχτυα από την ασίστ του Σο, ενώ στο 23′ έγινε η ανατροπή με τον Μαρσιάλ και όλα έδειχναν πως θα έχει ένα εύκολο βράδυ απέναντι στους Αγίους.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ παρά την πίεση που δέχθηκε διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα αλλά τρίτο γκολ δεν βρήκε και τελικά το πλήρωσε. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από φοβερή εκτέλεση κόρνερ, ο Ομπαφέμι επωφελήθηκε και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του.

TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 11/7

Γουότφορντ – Νιούκαστλ 2-1 (52′ πεν., 82′ πεν. Ντίνι / 23′ Γκέιλ)

Νόριτς – Γουέστ Χαμ 0-4 (11′, 45+1′, 54′ 74′ Αντόνιο)

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 1-1 (34′ Ρόμπερτσον / 69′ Τζέι Ροντρίγκες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Τσέλσι 3-0 (18′ 77′ ΜακΓκόλντρικ, 33′ ΜακΜπέρνι)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (21′, 53′, 83′ Στέρλινγκ, 44′ Ζεσούς, 56′ Μπερνάρντο Σίλβα)

Κυριακή 12/7

Γουλβς – Έβερτον 3-0 (45+2′ πεν. Χιμένες, 46′ Ντεντόνκερ, 74′ Ζότα)

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (45+4′, 59′ Τρεζεγκέ)

Τότεναμ – Άρσεναλ 2-1 (19′ Σον, 81′ Αλντερβάιρελντ / 16′ Λακαζέτ)

Μπόρνμουθ – Λέστερ 4-1 (66′ πεν. 87′ Στάνισλας, 68′ Σολάνκε, 83′ αυτ. Έβανς / 23′ Βάρντι)

Δευτέρα 13/7

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 2-2 (20′ Ράσφορντ, 23′ Μαρσιάλ / 12′ Άρμστρονγκ, 90+6′ Ομπαφέμι)