25.3 C

Γιουβέντους – Λάτσιο 2-1: Με Ρονάλντο στο +8 και αγκαλιά με το 9ο σερί

Η Γιουβέντους προερχόταν από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και η νίκη απέναντι στη Λάτσιο που δεν είχε τρίποντο μέσα στον Ιούλιο ήταν μονόδρομος. Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σημειώνει δύο γκολ και να φτάνει τα 30, η Μεγάλη Κυρία επιβλήθηκε με 2-1 της Λάτσιο στο Τορίνο και άνοιξε τη διαφορά στους 8 από τη δεύτερη Ίντερ.

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από δύο δοκάρια. Στο 11′ ο Σάντρο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ στο 44′ ο Ιμόμπιλε έχασε τη δική του ευκαιρία για το 0-1.

Ο Ρονάλντο πήρε… φωτιά στο δεύτερο μέρος και καθάρισε εκείνος. Ο Μπάστος έκανε χέρι σε σουτ του Πορτογάλου, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα και από εκεί στο 51′ έγινε το 1-0. Πριν συνέλθει η Λάτσιο, ο πρώτος σκόρερ της Γιουβέντους σημείωσε τρία λεπτά αργότερα με δυνατό σουτ το 2-0.

Ο Πορτογάλος έμοιαζε ασταμάτητος λίγο έλειψε να πετύχει χατ τρικ, ωστόσο στο 66′ η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στην καρφωτή κεφαλιά που επιχείρησε και σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Λάτσιο ξαναμπήκε στο ματς στο 83′ με τον Ιμόμπιλε να κάνει το 2-1 από την άσπρη βούλα (ανατράπηκε από τον Μπονούτσι), ενώ στο 90′ ο Στσέζνι κράτησε το 2-1 με εντυπωσιακή επέμβαση στην προσπάθεια του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 18/7

Βερόνα – Αταλάντα 1-1 (59′ Πεσίνα / 50′ Σαπάτα)

Κάλιαρι – Σασουόλο 1-1 (63′ Ζοάο Πέδρο / 12′ Καπούτο)

Μίλαν – Μπολόνια 5-1 (10′ Σαλεμάκερς, 24′ Τσαλχάνογλου, 49′ Μπενασέρ, 57′ Ρέμπιτς, 90+2′ Καλάμπρια / 44′ Τομιγιάσου)

Κυριακή 19/7

Πάρμα – Σαμπντόρια 2-3 (18′ Ζερβινιό, 40′ αυτ. Μπερεζίνσκι / 48′ Τσαμππότ, 69′ Κουαλιαρέλα, 78′ Μπονατσόλι)

Τζένοα – Λέτσε 2-1 (7′ Σανάμπρια, 81′ αυτ. Γκάμπριελ / 60′ πεν. Μανκόζου)

Μπρέσια – Σπαλ 2-1 (69′ 90+3′ Ζμραλ / 42′ Νταμπό)

Φιορεντίνα – Τορίνο 2-0 (2′ αυτ. Λιάνκο, 75′ Κουτρόνε)

Νάπολι – Ουντινέζε 2-1 (31′ Μίλικ, 90+5′ Πολιτάνο / 22′ Ντε Πάουλ)

Ρόμα – Ιντερ 2-2 (45+1′ Σπινατσόλα, 57′ Μιχιταριάν / 15′ Ντε Φράι, 88′ πεν. Λουκακού)