17.6 C

Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1: Ανατροπή με υπογραφή Μοράτα (vid)

Με ανατροπή που είχε τη σφραγίδα του Άλβαρο Μοράτα, η Γιουβέντους πανηγύρισε το τρίποντο στο ντέρμπι με τη Λάτσιο στο Τορίνο (3-1).

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο 9ο λεπτό, όταν ο Κουλουσέφσκι έδωσε πάσα προς τα πίσω στον Κορέα και ο Αργεντινός έφτασε μέχρι την περιοχή, ντρίμπλαρε τον Ντεμιράλ και σημείωσε το 0-1.

Η Γιουβέντους ισοφάρισε στο 39′, όταν ο Μοράτα έβγαλε στον Ραμπιό, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με απίθανη εκτέλεση έκανε το 1-1.

Ο Ισπανός επιθετικός μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος υπέγραψε την ανατροπή. Στο 57′ ο Κιέζα έκλεψε την μπάλα, άνοιξε στον Μοράτα και εκείνος πέτυχε το 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα στο 60′ ο Μοράτα και έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης πριν τον επαναληπτικό στο Τσάμπιονς Λιγκ με την Πόρτο.