18.9 C

Γιουβέντους – Λέτσε 4-0: Ξέσπασε στο Β’ ημίχρονο

Πιο δύσκολα από ό,τι αποτυπώνεται στο τελικό σκορ επιβλήθηκε της Λέτσε η Γιουβέντους με 4-0. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πέταξε ένα πρώτο ημίχρονο και η αποβολή παίκτη των φιλοξενούμενων της άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο δεύτερο μέρος.

Η Λέτσε έμεινε με δέκα παίκτης στο 31′ όταν ο Λουτσιόνι δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και ανέτρεψε τον Ντιμπάλα όταν πήγαινε να βγει τετ α τετ με τον Γκάμπριελ. Στο 53′ ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ με ωραία εκτέλεση από το ημικύκλιο ύστερα από το στρώσιμο του Ρονάλντο, ενώ στο 62′ ο Πορτογάλος κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Το 3-0 διαμορφώθηκε από τον Ιγκουαΐν στο 83′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Λιχτ έβαλε το όνομα του στον πίνακα το σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 που φέρνει τη Γιουβέντους στο +7 από τη Λάτσιο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/6

Γιουβέντους – Λέτσε 4-0 (53′ Ντιμπάλα, 62′ πεν. Ρονάλντο, 83′ Ιγκουαΐν, 85′ Ντε Λιχτ)