19.2 C

Γιουβέντους – Νάπολι 2-0: Πρώτος τίτλος για Πίρλο και σπουδαίο ρεκόρ για Ρονάλντο!

Το 9ο Super Cup Ιταλίας έχει στα χέρια της η Γιουβέντους, η οποία το βράδυ της Τετάρτης (20/1) επιβλήθηκε με 2-0 της Νάπολι στον τελικό του «Mapei Stadium». Δεν πρόκειται ασφαλώς για ένα οποιοδήποτε τρόπαιο.

Είναι ο πρώτος τίτλος για τον προπονητή Αντρέα Πίρλο και κάτι παραπάνω από σημαντικός για μια Γιουβέντους που τη φετινή σεζόν δεν παρουσιάζεται καθόλου σταθερή.

Το ματς ήταν… κομμένο και ραμμένο για την ποιότητα του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος ήταν εκείνος που τελικά το έκρινε μετά από μια σειρά χαμένων ευκαιριών ειδικά στο πρώτο μέρος.

Η Νάπολι άγγιξε το 0-1 στη μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους στο 28ο λεπτό. Ο Ντέμε έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Λοσάνο από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Στσέζνι με μια απίθανη ενστικτώδη επέμβαση απομάκρυνε πλάγια.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ καλύτερο ρυθμό και ακόμα μεγαλύτερες ευκαιρίες. Ο Μπερναρντέσκι προειδοποίησε τον Οσπίνα στο 46′ και από τα δικά του πόδια στο 64′ προέκυψε το γκολ του Ρονάλντο στο 64′.

Οι παίκτες του Γκατούζο δεν απομάκρυναν την μπάλα, ο Πορτογάλος έπιασε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν το 760ό γκολ του Πορτογάλου, ο οποίος ξεπέρασε τον Γιόζεφ Μπίτσαν και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ποδοσφαίρου!

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΡΟΝΑΛΝΤΟ

Κι όμως, η Νάπολι θα μπορούσε να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Ο Κουαδράδο στο 78′ βρήκε τον Μέρτενς πάνω στο πάτημα, ο Βέλγος έπεσε και ο διαιτητής με χρήση VAR έδειξε πέναλτι. Ο Ινσίνιε… ξεγέλασε τον Στσέζνι αλλά εκτέλεσε άουτ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Οι Ναπολιτάνοι βγήκαν όλοι μπροστά στην τελευταία φάση του αγώνα σε μια απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσουν, η Γιουβέντους αμύνθηκε καλά και βγήκε στην κόντρα, ο Κουαδράδο άνοιξε δεξιά στον αμαρκάριστο Μοράτα και εκείνος με πλασέ στην τελευταία φάση του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Γιουβέντους: Στσέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντανίλο, Κιέζα (46′ Μπερναρντέσκι), Αρτούρ, Μπεντανκούρ (84′ Ραμπιό), ΜακΚένι, Κουλουσέφσκι (84′ Μοράτα), Ρονάλντο

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (85′ Γιορέντε), Ντέμε (84′ Πολιτάνο), Μπακαγιόκο (67′ Ελμάς), Λοσάνο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Πετάνια (72′ Μέρτενς)