15 C

Γιουβέντους – Σασουόλο 3-1: Λυτρώθηκε με Ράμσεϊ (vids)

Για 82 λεπτά η Γιουβέντους φλέρταρε με γκέλα απέναντι σε μια από τις ομάδες-εκπλήξεις της φετινής Serie A, τη Σασουόλο.

Η «Μεγάλη Κυρία» που μεσοβδόμαδα επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Μίλαν, νίκησε δύσκολα με 3-1 την ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου (αγωνίστηκε βασικός για 90′) στο Τορίνο.

Το σκορ άνοιξε στο 50ό λεπτό ο Ντανίλο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Ο Κονσίλι δεν είχε απάντηση, ενώ νωρίτερα (στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους) αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ομπιάνγκ για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι δεν έμεινη άπραγη και λίγα λεπτά αργότερα ο Ντεφρέλ με καταπληκτικό σουτ μετά από κάθετη έφερε το ματς στα ίσα και άγχωσε τη Γιουβέντους που δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες ακόμα και με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Τη λύση έδωσε τελικά ο Φραμπότα. Με πολύ ωραία κίνηση από τα αριστερά έδωσε στον Ράμσεϊ και ο μέσος της ομάδας του Αντρέα Πίρλο έγραψε το 2-1. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με διαγώνιο σουτ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 9/1

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4 (50′ Σάου / 30′ Ιλίτσιτς, 69′ Τολόι, 71′ Σαπάτα, 86′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια 2-0 (44′ Ζάιτς, 55′ Ντέστρο)

Μίλαν – Τορίνο 2-0 (25′ Λεάο, 36′ πεν. Κεσί)

Κυριακή 10/1

Ρόμα – Ίντερ 2-2 (17′ Πελεγκρίνι, 86′ Μαντσίνι / 55′ Σκρίνιαρ, 62′ Ασράφ)

Πάρμα – Λάτσιο 0-2 (55′ Λουίς Αλμπέρτο, 67′ Καϊσέδο)

Ουντινέζε – Νάπολι 1-2 (27′ Λαζάνια / 15′ πεν. Ινσίνιε, 90′ Μπακαγιόκο)

Βερόνα – Κροτόνε 2-1 (16′ Κάλινιτς, 25′ ΝτιΜάρκο / 55′ Μεσσίας)

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 1-0 (72′ Βλάχοβιτς)

Γιουβέντους – Σασουόλο 3-1 (51′ Ντανίλο, 82′ Ράμσεϊ, 90+2′ Ρονάλντο / 59′ Ντεφρέλ)