17.7 C

Γιουβέντους – Σπέτσια 3-0: Μπήκε ο Μοράτα και την ξύπνησε

Μετά το σοκ στη Βερόνα (1-1) που ουσιαστικά την έθεσε εκτός… μάχης για τον τίτλο, η Γιουβέντους χρειάστηκε ένα νέο ηλεκτροσόκ για να ξυπνήσει και να μην υποστεί νέο κάζο από τη νεοφώτιστη Σπέτσια στο Τορίνο.

Για 61 λεπτά η Μεγάλη Κυρία δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα απέναντι στους φιλοξενούμενους. Τη λύση έδωσε ο Άλβαρο Μοράτα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Ο Ισπανός έκανε το ταπ-ιν μετά από το γύρισμα του Μπερναρντέσκι στο πρώτο δοκάρι και εκεί η ομάδα του Αντρέα Πίρλο… ξύπνησε. Εννέα λεπτά αργότερα ο Κιέζα από κοντά έκανε το 2-0 και στο 89′ έβαλε το… λιθαράκι του και ο Ρονάλντο.

Η Σπέτσια είχε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής στην τελευταία φάση του αγώνα (90+6′), ωστόσο ο Στσέζνι απέκρουσε το πέναλτι του Γκαλαμπίνοφ.