19.7 C

Γιουβέντους – Τορίνο 2-1: Με ανατροπή στο 89′ πήρε το ντέρμπι (vids)

Η Γιουβέντους στη Serie A δυσκολεύεται να κυριαρχήσει και με τον Αντρέα Πίρλο στον πάγκο της η γκέλα έχει αποτελέσει αρκετά… συχνό φαινόμενο.

Στο τοπικό ντέρμπι του Τορίνο κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, η πρωταθλήτρια Ιταλίας πήρε το τρίποντο με την ψυχή στο στόμα, αφού οι φιλοξενούμενοι για 77 λεπτά βρίσκονταν μπροστά στο σκορ.

Προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και ωραίο τελείωμα του Ενκουλού.

Η Γιουβέντους αναλώθηκε σε πολλές σέντρες τις οποίες η άμυνα των φιλοξενούμενων αντιμετώπιζε σωστά. Ωστόσο, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι παίκτες της Τορίνο δυσκολεύονταν να περάσουν τη μεσαία γραμμή και τελικά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν.

Από σέντρα στο 77ο λεπτό ο ΜακΚένι με κεφαλιά έγραψε το 1-1, ενώ στο 89′ o… ήρωας Λεονάρντο Μπονούτσι με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Κουαδράδο διαμόρφωσε το τελικό 2-1.