19.7 C

Γκάφες στην άμυνα και ήττα για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα (2-1) στο τρίτο του φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Νόρτζελαντ, κάνοντας αρκετά λάθη στην αμυντική του λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ, μετά τον αγώνα με την Άντερλεχτ, προβλημάτισε άλλη μια φορά με την αμυντική του λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς (6’), ενώ το δεύτερο γκολ της δανέζικης ομάδας (31’) προήλθε από… τραγελαφική γκάφα του Μιχόγεβιτς και λανθασμένη συνεννόηση με τον Αργεντίνο τερματοφύλακα, Ρέι.

Στο δεύτερο μέρος ο Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε ολόκληρη την 11άδα που ξεκίνησε το παιχνίδι (πλην του Δημήτρη Πέλκα). Η είσοδος του Μπίσεβαρ ήταν αυτή που βοήθησε τους Θεσσαλονικείς να παρουσιαστούν πιο επιθετικοί στο δεύτερο 45λεπτο, ενώ παράλληλα… σουλούπωσαν αρκετά την αμυντική τους λειτουργία. Ο Ευθύμης Κουλούρης με κοντινό σουτ (75’) μείωσε για τον ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ραζβάν Λουτσέσκου δε χρησιμοποίησε καθόλου στο ματς τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη (του οποίου το όνομα απασχολεί αρκετές ομάδες) και τον πρωταγωνιστή του προηγούμενο φιλικού με την Άντερλεχτ, Ομάρ Ελ Καντουρί. Λέο Ζαμπά και Ευγέν Χατσερίδης δεν αγωνίστηκαν, καθώς στη χθεσινή προπόνηση αντιμετώπισαν προβλήματα τραυματισμού και ο Ρουμάνος κόουτς δεν ήθελε να ρισκάρει τη συμμετοχή τους στο φιλικό παιχνίδι.

ΠΑΟΚ – Νόρτζελαντ 1-2
Σκόρερ: Κουλούρης 75’ – Όλσεν 6’, Γκόντσγουεϊ 31’
ΠΑΟΚ: Ρέι, Βιεϊρίνια, Κίτσιου, Κρέσπο, Μιχόγεβιτς, Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Πέλκας, Λημνιός, Λάμπρου, Μυστακίδης. (Β’ ημίχρονο: Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μπαλογιάννης, Χαρίσης, Κάνιας, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε, Κουλούρης)
Νόρτζελαντ: Λάρσεν, Τίντελμαν, Νέλσον, Σκόβγκαρντ, Μπάρτολετς, Γένσεν, Ρίγκαρντ, Μίνι, Όλσεν, Ντάμσγκαρντ, Γκόντσγουεϊ