16.4 C

Γκατούζο: Μόνο στην Ιταλία αποβάλλεται ο αρχηγός επειδή είπε στον διαιτητή άντε γαμ@@@@

Ο Τζέναρο Γκατούζο τα έβαλε με τον διαιτητή γιατί απέβαλλε τον Λορένζο Ινσίνιε επειδή… τον έβρισε. Ο «Ρίνο» θεωρεί παράλογη την απόφασή του διαιτητή, ενώ επέκρινε και τους παίκτες του για την κακή εμφάνιση με την Ίντερ, στην οποία οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 1-0.

Συγκεκριμένα ο Γκατούζο ανέφερε: «Αυτά συμβαίνουν μόνο στην Ιταλία. Είπα στον διαιτητή Μάσα πως δύο λεπτά πριν την κόκκινη κάρτα είχε συγχαρεί τον Ινσίνιε για το πώς συμπεριφερόταν ως αρχηγός και δύο λεπτά μετά τον αποβάλλει.

Δεν μπορείς να αποβάλλεις έναν ποδοσφαιριστή, ειδικά τον αρχηγό, επειδή είπε στον διαιτητή να πάει να γαμ@@@@ μετά από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι. Στην Αγγλία και στην Σκωτία, λένε στους διαιτητές να πάνε να γαμ@@@@@ όλη την ώρα και δεν συμβαίνει το παραμικρό.

Μόνο στην Ιταλία αποβάλλουν τους παίκτες για τέτοια πράγματα. Ο διαιτητής θα πρέπει να σκεφτεί με την κοινή λογική και να καταλάβει πως μετά από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι ένας παίκτης μπορεί να λέει “άντε γαμ@@@@@” και ο διαιτητής να κάνει πως δεν το άκουσε.

Δεν μπορείς να αφήσεις μία ομάδα με 10 παίκτες για αυτό. Την βρισιά δεν την είπε καν προς το μέρος του και ούτε είχε επιθετικό ύφος. Ήταν ένα ματς τακτικής, κατά τη γνώμη μου η Νάπολι έπιασε σπουδαία απόδοση και αξίζαμε παραπάνω πόντους αλλά πρέπει να σκοράρεις.

Είχα την αίσθηση πως και όλο το βράδυ να μέναμε στο γήπεδο και να προσπαθούσαμε να βάλουμε τη μπάλα στα δίχτυα με τα χέρια μας, πάλι αυτή δεν θα περνούσε τη γραμμή της αντίπαλης εστίας».