21 C

Γκιμαράες – Άρσεναλ 1-1: Έσωσαν την παρτίδα στο 91′ οι Πορτογάλοι

Η Άρσεναλ βρέθηκε μερικά λεπτά πριν από τη μαθηματική πρόκριση της στους «32» του Europa League, ωστόσο στο 91′ η Γκιμαράες κατάφερε να σώσει την παρτίδα χάρη στο εκπληκτικό ψαλιδάκι του Ντουάρτε μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Ο αγγλικός σύλλογος πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση στην Πορτογαλία, «σφυροκοπήθηκε» από τελικές στο πρώτο μέρος, ενώ ολοκλήρωσε χωρίς κλασική ευκαιρία το παιχνίδι. Στην πρώτη της τελική εντός εστίας, η Άρσεναλ βρήκε δίχτυα και ήταν από στημένη φάση. Στο 80′ ο Πεπέ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μουστάφι με κεφαλιά έγραψε το 0-1, ωστόσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γκιμαράες έσωσε τον βαθμό με τον Ντουάρτε.

Η Άρσεναλ έφτασε τους δέκα βαθμούς στον τέταρτο όμιλο, με την Άιντραχτ και τη Σταντάρ να έχουν από έξι και τέσσερις αντίστοιχα (με ματς λιγότερο) και την Γκιμαράες να αποσπά τον πρώτο της βαθμό, ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές.