19.2 C

Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 0-6: Το κοντέρ σταμάτησε να γράφει στο ημίχρονο…

Μέσα σε ένα ημίχρονο η Φράιμπουργκ διέσυρε την Γκλάντμπαχ με 6-0, για την 14η αγωνιστική της Bundesliga, βάζοντας πλέον «πλώρη» για ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η ομάδα του Κρίστιαν Σέιχ με την νίκη της αυτή βρέθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας μάλιστα και ένα «μαξιλαράκι ασφαλείας» από την 8η θέση. Aπό την άλλη η Γκλάντμπαχ κατρακύλησε στην 13η θέση της βαθμολογίας, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύει – για την ώρα – με υποβιβασμό.

Το πάρτι είχε έξι διαφορετικούς… διοργανωτές, καθώς η φιλοξενούμενη σκόραρε το κάθε της γκολ με διαφορετικό παίκτη. Η αρχή έγινε από τον Μαξιμιλιάν Έγκενσταιν μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα και τρία λεπτά αργότερα το σκορ είχε διαμορφωθεί ήδη σε 0-2 από τον Σαντέ.

Το τρίτο τέρμα ήρθε στο 12′ με την βοήθεια VAR, από τον Λίενχαρτ, για να πάρει την σκυτάλη στο 19ο λεπτό ο Χόφλερ και να κάνει το 0-4. Ο ίδιος μάλιστα τροφοδότησε τον συμπαίκτη του, Χόλερ, στο 25′ για το 0-5 της Φράιμπουργκ. Το αποτελειωτικό χτύπημα των φιλοξενούμενων ήρθε και πάλι με την βοήθεια του VAR, με το γκολ του Σλότερμπεκ να μετράει κανονικά και να διαμορφώνει το τελικό 0-6.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/12

Ουνιόν Βερολίνου – Λειψία 2-1 (6′ Αβονίγι, 57′ Μπαουμγκάρτλ / 13′ Ενκουνκού)

Σάββατο 4/12

Λεβερκούζεν – Γκρόιτερ Φιρτ 7-1 (12′ Αντίλ, 17′ Ταπσόμπα, 45′ Ινκαπιέ, 49′, 69′, 74′, 76′ Σικ / 33′ Ντούτζιακ)

Χόφενχαϊμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-2 (24′ Γκάιζερ, 30′ Ρούτερ, 59′ Σαμασέκου / 15′ Μπορέ, 72′ Πασιένσια)

Μάιντς – Βόλφσμπουργκ 3-0 (2′ Μπέρκαρντ, 4′ Σταχ, 90′ αυτ. Λακρουά)

Άουγκσμπουργκ – Μπόχουμ 2-3 (57′ Γκρέγκοριτς, 86′ πεν. Καλιγκιούρι / 23′, 45+2′ Πόλτερ, 40′ Χόλτμαν)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Κολωνία 1-1 (60′ Λάσμε / 17′ Οσκάν)

Ντόρτμουντ – Μπάγερν 2-3 (5′ Μπραντ, 48′ Χάαλαντ / 9′, 77′ πεν. Λεβαντόφσκι, 44′ Κομάν)

Κυριακή 5/12

Στουτγκάρδη – Χέρτα Βερολίνου 2-2  (15′ Μαρμούς, 19′ Φόρστερ / 40′, 76′ Γιόβετιτς)

Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 0-6 (2′ Έγκεσταϊν, 5′ Σέντε, 12′ Λίενχαρτ, 19′ Χέφλερ, 25′ Όλερ, 37′ Σλότερμπεκ)