19.9 C

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 2-1: Ανατροπή στο 92′ και στο +7 η Μπορούσια!

Η φετινή Γκλάντμπαχ είναι αποφασισμένη να κάνει το… απίστευτο. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε βρέθηκε να ηττάται από την Μπάγερν σε ένα ντέρμπι… κορυφής, ωστόσο έφτασε σε μια απίστευτη ανατροπή και με γκολ στο 90+2′ πήρε τη νίκη (2-1) και έμεινε στην κορυφή και στο +7 από τους Βαυαρούς που έπεσαν στην έκτη θέση.

Σε ένα ματς… ζωής ή θανάτου για την Μπάγερν, η ομάδα του Χάνσι Φλικ ήταν καλύτερη για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο και στο 49′ προηγήθηκε με ωραίο σουτ του Πέρισιτς που δεν κατάφερε να απομακρύνει ο Ζόμερ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν… μέταλλο, ισοφάρισαν στο 60′ με τον Μπενσεμπαϊνί από στημένη φάση, ενώ στο 90′ κέρδισαν και πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Χάβι Μαρτίνεθ.

Ο Ισπανός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μπενσεμπαϊνί από την άσπρη βούλα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που διατήρησε την Γκλάντμπαχ στην κορυφή και στο +7 από τους Πρωταθλητές Γερμανίας.

Η Μπάγερν έπεσε στην έκτη θέση με τις εντός έδρας νίκες που πανηγύρισαν Λειψία, Ντόρτμουντ και Φράιμπουργκ και πλέον ο Χάνσι Φλικ έχει ένα βουνό να ανέβει στη συνέχεια του πρωταθλήματος…

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν Μονάχου 2-1 (60′, 92′ πεν. Μπενσεμπαϊνί / 49′ Πέρισιτς)

Άουγκσμπουργκ – Μάιντς 2-1 (41′ Ρίχτερ, 6′ Νίντερλέχνερ / 15′ Οζτουανλί)

Ντόρτμουντ – Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-0 (42′ Ρόις, 58′ Αζάρ, 63′, 74′ Σάντσο, 70′ Ρόις)

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 1-0 (85′ Σμιντ)

Λειψία – Χόφενχαϊμ 3-1 (11′, 52′ πεν. Βέρνερ, 83′ Zάμπιτσερ / 89′ Μπίτσακτσιτς)