17.2 C

Γλίτωσε το κάζο στο 94′ ο Παναθηναϊκός

Με γκολ του Καμπετσή στο 94' ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντικό βαθμό (2-2) απέναντι στην Ιεράπετρα στο ΟΑΚΑ και διατήρησε το πάνω χέρι για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Με γκολ του Καμπετσή γλίτωσε το κάζο στο 94′ ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ στον εξ’ αναβολής αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στην Ιεράπετρα που αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν μόλις στο 20′ με δυνατό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη και έχασαν και σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Καμπετσή (αστόχησε στο τετ α τετ) είδαν την Ιεράπετρα να ισοφαρίζει πέντε λεπτά αργότερα με το γκολ του Χίσι.

Οι Κρητικοί μάλιστα, έκαναν την ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο όταν στο 43′ ο Αναστασόπουλος με κοντινή προβολή έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Ιεράπετρας συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για το 1-3, ειδικά προς το φινάλε όπου πίεζε ο Παναθηναϊκός. Στο 94′ ο Καμπετσής με σουτ εντός περιοχής έκανε το τελικό 2-2 και ελαχιστοποίησε τις ελπίδες της Ιεράπετρας για πρόκριση στην επόμενη φάση, γλιτώνοντας παράλληλα τους πράσινους από μεγάλο κάζο.

Παναθηναϊκός (3-4-2-1): Κότσαρης, Θεοχάρης (46’ Μπουζούκης), Παντελάκης, Οικονόμου, Αποστολάκης (79’ Σιφναίος), Στάικος, Τζανδάρης, Χατζηθεοδωρίδης, Εμμανουηλίδης, Κουντουριώτης (70’ Πούγγουρας), Καμπετσής.

Ιεράπετρα (3-4-1-2): Παναγιώτου, Κορομηλάς, Μίγγας (79’ Πυθαρούλης), Καλημέρης, Αναστασόπουλος Πότσι, Χίσι, Μούτσα, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης (57’ Κορέτας), Μηνάς (69’ Τζελέπης).

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας).