20.9 C

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Ο Μόγιες «χάρισε» το τρίποντο στην πρώην! (vid)

Ο Άγγλος τεχνικός πέρασε τον Νομπλ στο ματς στο 95' για να εκτελέσει πέναλτι ισοφάρισης και ο μέσος της Γουέστ Χαμ το έχασε! Πρώτη απόκρουση πέναλτι για τον Ντε Χέα μετά από 7 χρόνια

Αδιανόητο φινάλε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, με τον προπονητή της Γουέστ Χαμ να δωρίζει το τρίποντο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την απόφαση του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να περάσει στο ματς τον «κρύο» Μαρκ Νομπλ για να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και ο Άγγλος μέσος να το χάνει!

Οι Κόκκινοι Διάβολοι διατήρησαν το εκτός έδρας αήττητο που έχουν από πέρσι, ενώ τα Σφυριά γνώρισαν όπως και την περασμένη σεζόν την ήττα από την ομάδα του Σόλσκιερ και μάλιστα με ανατροπή!

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 30′ με ένα σπάνιο αυτογκόλ που προήλθε από τον αγκώνα (!) του Βαράν στο ωραίο σουτ που επιχείρησε ο Μπενραχμά όταν βρήκε χώρο, αλλά η χαρά τους δεν κράτησε πολύ καθώς ο ασταμάτητος Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε για τρίτο σερί ματς με τη φανέλα των «Κόκκινων Διαβόλων» και 4 λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια. Άψογο σουτ στην κίνηση από τον Πορτογάλου σούπερ σταρ, ο Φαμπιάνσκι βρήκε απάντηση αρχικά, αλλά αυτή δεν αρκούσε για να κρατήσει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους στο δεύτερο μέρος και έπαιξαν αρκετά με τον Ρονάλντο, ο οποίος ζήτησε δις πέναλτι από τον Άτκινσον σε φάσεις εντός περιοχής όπου δέχθηκε τα μαρκαρίσματα των Τσούφαλ και Ογκμπόνα, ωστόσο ο Άγγλος διαιτητής δεν συγκινήθηκε.

Η καταπληκτική εκτέλεση του Λίνγκαρντ στο 89′ με απίθανο σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή, δίχως όμως να πανηγυρίσει το γκολ του καθώς έπαιξε δανεικός πέρυσι στα Σφυριά και μάλιστα με εξαιρετικές εμφανίσεις, καθώς αναγεννήθηκε αγωνιστικά.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άτκινσον δεν μπορούσε να κλείσει στα μάτια στο χέρι του Σο στη σέντρα του Γιαρμολένκο και υπέδειξε το πέναλτι που θα μπορούσε να φέρει το 2-2.

Ωστόσο, η «έμπνευση» του Ντέιβιντ Μόγιες να περάσει τον «κρύο» Νομπλ στο ματς για να εκτελέσει το πέναλτι, πληρώθηκε ακριβά. Ο Ντε Χέα απέκρουσε για πρώτη φορά μετά από 7 χρόνια εκτέλεση πέναλτι και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέδρασε με το τρίποντο από το Λονδίνο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/9

Νιουκάστλ – Λιντς 1-1 (44΄ Σεντ-Μαξιμέν / 13΄ Ραφίνια)

Σάββατο 18/9

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2 (28′ πεν. Τόνεϊ, 34′ Εμπεουμό)

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-1 (30′ Έντεγκααρντ)

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (43′ Μανέ, 78′ Σαλάχ, 90′ Κεϊτά)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 0-0

Νόριτς – Γουότφορντ 1-3 (35′ Πούκι / 17′ Ντένις, 63′, 82′ Σαρ)

Άστον Βίλα – Έβερτον 3-0 (66′ Κας, 69′ αυτ. Ντιν, 75′ Μπέιλι)

Κυριακή 19/9

Μπράιτον – Λέστερ 2-1 (35′ πεν. Μοπέ, 50′ Γουέλμπεκ / 61′ Βάρντι)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (30′ Μπενραχμά / 35′ Ρονάλντο, 89′ Λίνγκαρντ)

Τότεναμ – Τσέλσι (18:30)