17.9 C

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-2: O πρώην ερυθρόλευκος Μαζουακού έβαλε… φρένο στο τρένο των Μπλε (vid)

Με μία απίστευτη σέντρα-σουτ του Αρτούρ Μαζουακού η Γουέστ Χαμ «σκότωσε» και την Τσέλσι (3-2) μετά την Λίβερπουλ συνεχίζοντας την ξέφρενη φετινή της πορεία στην Premier League.

Τρομερό γκολ του πρώην άσου του Ολυμπιακού, που νίκησε από απίστευτη γωνία τον μοιραίο Μεντί για το τελικό 3-2 που φέρνει τα «Σφυριά» στην τέταρτη θέση και στο -7 από τους πρωτοπόρους Λονδρέζους.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πιο δυνατά ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα στο 28′ μετά από εκτέλεση κόρνερ που έγινε από τα δεξιά

Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος στόπερ που σκόραρε για τρίτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα έσωσε ένα λεπτό αργότερα την εστία της ομάδας του από βέβαιη παραβίαση, διατηρώντας το 0-1.

Βέβαια, αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς στο 40ο λεπτό τα Σφυριά ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του συνήθη ύποπτου Λανσίνι, που εκμεταλλεύτηκε τα αλλεπάλληλα λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων και την απρόσεκτη παράβαση του Μεντί.

Ωστόσο, τον τελευταίο λόγο στο πρώτο 45λεπτο τον είχε η Τσέλσι. Ο Ζίγιες μοίρασε σε σωστό χρόνο στον Μάουντ και αυτός με άψογο πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνσκι για το 1-2.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 56′ με το διαγώνιο σουτ του Μπόουεν, με τους Μπλε να μην έχουν παρόμοια αντίδραση με εκείνη του πρώτου μέρους και τελικά να το πληρώνουν στο 87ο λεπτό όταν από σέντρα-σουτ του Μαζουακού από τα αριστερά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4/12

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-2 (40′ πεν. Λαντσίνι, 56′ Μπόουεν, 87′ Μαζουακού / 28′ Τιάγκο Σίλβα, 45+2′ Μάουντ)

Γουλβς – Λίβερπουλ (17:00)

Νιούκαστλ – Μπέρνλι (17:00)

Σαουθάμπτον – Μπράιτον (17:00)

Γουότφορντ – Μάντσεστερ Σίτι (19:30)