23.5 C

Γουότφορντ – Λίβερπουλ 0-5: Η μαγεία του Σαλάχ την οδηγεί στην κορυφή! (vid)

Ο… τυφώνας Λίβερπουλ πέρασε με άνεση και από το Γουότφορντ (0-5), μετατρέποντας σε εφιάλτη την επιστροφή του Κλαούντιο Ρανιέρι στην Premier League και ξεφεύγοντας με 2 βαθμούς (έχοντας ματς περισσότερο) από την δεύτερη Τσέλσι. Χατ-τρικ ο φορμαρισμένος Φιρμίνο, πέτυχε το 100ο τέρμα του με τη φανέλα των Ρεντς ο Σαντιό Μανέ.

Η αρμάδα του Κλοπ χτύπησε από την αρχή τις αδυναμίες των γηπεδούχων και έχοντας για άλλη μια φορά σε εξαιρετική μέρα τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος τη δεδομένη χρονική στιγμή αποτελεί τον πιο φορμαρισμένο παίκτη της Ευρώπης, διέσυρε την Γουότφορντ και «σκαρφάλωσε» έστω και προσωρινά στην κορυφή της Premier.

Σαλάχ και Μανέ κουβαλούν μόνοι τους την Λίβερπουλ. Ο Αιγύπτιος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό και το επιβεβαίωσε από νωρίς και στην έδρα της Γουότφορντ του Κλαούντιο Ρανιέρι.

Οι Ρεντς μπήκαν δυνατά στο ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 8′, όταν ο Σάλαχ έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά με ανάποδα φάλτσα στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και ο Σάντιο Μανέ με άπιαστο πλασέ κέρδισε τον Φόρστερ, σημειώνοντας το 100ο τέρμα του με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Η Λίβερπουλ δεν έριξε ρυθμό ούτε στη συνέχεια, κάτι που είχες ως αποτέλεσμα να μπει στην εξίσωση του αγώνα και ο Ρομπέρτο Φιρμίνο που, μετά από μία έξοχη ομαδική προσπάθεια με πρωταγωνιστές τους Μανέ, Μίλνερ και τον Βραζιλιάνο άσο, έγραψε το 0-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Για να ακολουθήσει στο δεύτερο ημίχρονο, το one man show του Μοχάμεντ Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος άσος της Λίβερπουλ έκανε ό, τι ήθελε (και) την άμυνα της Γουότφορντ και μετά τη μαγική ασίστ στο πρώτο γκολ του Μανέ, κατάφερε να τρελάνει ξανά τον Γιούργκεν Κλοπ και τους οπαδούς των Ρεντς, πετυχαίνοντας ένα γκολ-ποίημα για το 0-4 των πρωτοπόρων.

Συνεχόμενες προσποιήσεις, τρομερή αυτοπεποίθηση και υπέροχο πλασέ στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Φόρστερ. Απλά, ασταμάτητος. Μάλιστα, με αυτό το τέρμα ο Σαλάχ έγινε μόλις ο δεύτερος στην ιστορία της Λίβερπουλ που καταφέρνει να βρει δίχτυα σε 8 συνεχόμενα παιχνίδια, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ντάνιελ Στάριτζ από το 2014.

Νωρίτερα η Λίβερπουλ είχε πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Φιρμίνο να σκοράρει για δεύτερη φορά μέσα σε ένα δεκάλεπτο για το 0-3:

Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε ως αλλαγή στο 67′, έχοντας θετική παρουσία στα περίπου 25 λεπτά συμμετοχής του στο «Vicarage Road».

Η Λίβερπουλ «έκλεισε» το πάρτι με το χατ-τρικ του Φιρμίνο λίγο πριν το φινάλε, μετά την έξοχη κάθετη πάσα του Νέκο Γουίλιαμς.