13.2 C

Γουότφορντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Σίφουνας και μόνη στην κορυφή! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε ακόμα ένα εύκολο βράδυ φέτος, σημειώνοντας την 5η σερί νίκη της στην Premier League κόντρα στη Γουότφορντ (1-3).

Με την επικράτηση αυτή, η ομάδα του Γκουαρδιόλα ανέβηκε στην πρώτη θέση, την οποία κατείχε μέχρι πριν μερικές ώρες η Λίβερπουλ με την νίκη της κόντρα στην Γουλβς. Από την άλλη η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν κατάφερε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι να κερδίσει, φλερτάροντας πλέον επικίνδυνα με την ζώνη του υποβιβασμού.

Το 0-1 προήλθε από τον Ραχίμ Στέρλινγκ μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα, όταν ο επιθετικός της αγγλικής ομάδας βρέθηκε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή και σκόραρε με το κεφάλι του. Ένα τέταρτο σχεδόν πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, ο Μπερνάρντο Σίλβα εκμεταλλεύτηκε την «καραμπόλα» στην αντίπαλη άμυνα και εν τέλει πλάσαρε για το 0-2.

Ο ίδιος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτός ο οποίος «κλείδωσε» την νίκη του συλλόγου του, όταν με μία φανταστική ατομική του ενέργεια έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάχμαν (63′). Το μόνο που κατάφερε να δώσει ως απάντηση η Γουότφορντ, ήταν η μείωση του Ερνάντες στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4/12

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-2 (40′ πεν. Λαντσίνι, 56′ Μπόουεν, 87′ Μαζουακού / 28′ Τιάγκο Σίλβα, 45+2′ Μάουντ)

Γουλβς – Λίβερπουλ 0-1 (90+4′ Οριγκί)

Νιούκαστλ – Μπέρνλι 1-0 (40′ Γουίλσον)

Σαουθάμπτον – Μπράιτον 1-1 (29′ Μπρόγια / 90+8′ Μοπέ)

Γουότφορντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (74′ Κούτσο / 4′ Στέρλινγκ, 31′, 63′ Μπερνάρντο Σίλβα)