16.7 C

Γουέστ Χαμ – Λέστερ 3-2: Νίκη τετράδας για τα Σφυριά (vid)

Η Γουέστ Χαμ πανηγύρισε μία σημαντική νίκη επί της Λέστερ με 3-2, με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Τζέσι Λίνγκαρντ, ο οποίος έβαλε τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας δύο γκολ και οδήγησε τα «σφυριά» στην 4η θέση και το -1 από τις «αλεπούδες».

Ξεκάθαρο μήνυμα έστειλε το απόγευμα της Κυριακής (11/4) η Γουέστ Χαμ προς άπαντες που διεκδικούν την είσοδο στο Champions League. Ο Λίνγκαρντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς ο δανεικός από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πρόσθεσε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση στο βιογραφικό του.

Ο 28χρονος Άγγλος τρέλανε το Νησί, ανοίγοντας το σκορ στο 29′ με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ που δεν άφηνε περιθώριο αντίδρασης στον Σμάιχελ, ενώ στο 44′ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, φτάνοντας τα οκτώ γκολ σε εννέα συμμετοχές στην Premier League με τη φανέλα των «σφυριών».

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Γουέστ Χαμ πίεσε και προσπάθησε να τελειώσει το παιχνίδι και στο 48′ με εκτελεστή τον Μπόουεν διεύρυνε σε 3-0, ενώ έφτασε πολύ κοντά στο 4-0, αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ του Ντιόπ στο 54, με το VAR να καταλογίζει πως ο Γάλλος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Η Λέστερ ανέβασε στροφές στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα με τον Ιενάτσο να μειώνει αρχικά στο 70′ και στη συνέχεια να βάζει φωτιά στο «London Stadium» κάνοντας το 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι, με το 3-2 να παραμένει μέχρι το τέλος και τη Γουέστ Χαμ να παίρνει ένα χρυσό τρίποντο στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 9/4

Φούλαμ – Γουλβς 0-1 (90+2′ Τραορέ)

Σάββατο 10/4

Μάντσεστερ Σίτι – Λιντς 1-2 (76′ Φεράν Τόρες / 42′, 90+1′ Ντάλας)

Λίβερπουλ – Άστον Βίλα 2-1 (57′ Σαλάχ, 90+1′ Αλεξάντερ Άρνολντ / 43′ Γουότκινς)

Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 1-4 (63′ Μπεντέκε / 8′ Χάβερτς, 10′, 78′ Πούλισικ, 30′ Ζουμά)