23.5 C

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 1-3: Στην τρίτη θέση με ηγέτη τον Σαλάχ

Με μπροστάρη τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της Λίβερπουλ, οι Κόκκινοι επιβλήθηκαν με 3-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Γουέστ Χαμ, σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της Premier League και πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο σταρ να βάζει τις βάσεις για μία σημαντική νίκη, πετυχαίνοντας σε ένα δεκάλεπτο περίπου στο δεύτερο μέρος δύο γκολ.

Ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ στο 57′, όταν και μπήκε στην περιοχή, πέρασε με προσποιήσεις και εκτέλεσε τον Φαμπιάνσκι με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ όπου. Έντεκα λεπτά αργότερα διεύρυνε σε 2-0 από στατική φάση. Ο 28χρονος πήρε την μπάλα από τον Σακίρι και νίκησε ξανά τον γκολκίπερ των «σφυριών» αριστερό πλασέ, για να έρθει στο 84′ ο Βαϊνάλντουμ και να κάνει το 3-0 με δεξί πλασέ στην κίνηση μετά από ασίστ του Φιρμίνο.

Τα «σφυριά» μείωσαν τρία λεπτά αργότερα με τον Μπόουεν, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 1-3 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.