21.3 C

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Πέταξαν ξανά βαθμούς εκτός έδρας οι Πολίτες

Απέναντι στην Άρσεναλ η Μάντσεστερ Σίτι έκανε τα απολύτως… απαραίτητα για να πάρει το τρίποντο και να πάει με ανεβασμένη ψυχολογία κόντρα στην Πόρτο. Πριν το ματς με τη Μαρσέιγ όμως, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα υποχρεώθηκε σε νέα απώλεια βαθμών – εκτός έδρας – αφού έμεινε στο 1-1 με τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο.

Τα «σφυριά» μπόρεσαν στην πρώτη τους τελική να αιφνιδιάσουν την εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού που έπαιξε με αλλαγές λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών.

Στο 18′ ο Κουφάλ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αντόνιο που είχε τον Ρουμπέν Ντίας να τον πιέζει έκανε απίθανο γυριστό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Έντερσον για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον Ζοάο Κανσέλο σε καλή μέρα με διαδοχικές επελέσεις από τα αριστερά, βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος με την είσοδο του Φόντεν, ο οποίος αποτέλεσε και τη χρυσή αλλαγή.

Από τη σέντρα του Πορτογάλου στην περιοχή, ο Άγγλος μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των παικτών της Γουέστ Χαμ και με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Όταν πέρασε στο ματς ο Ντε Μπρούινε οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο απειλητικοί και χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Φαμπιάνσκι στον Στέρλινγκ και στον Μαχρέζ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Μπαλμπουενά, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Μαζουακού, Μπόουεν (69′ Αλέ), Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς, Αντόνιο (52′ Γιαρμολένκο).

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (78′ Ζιντσένκο), Ρουμπέν Ντίας, Έρικ Γκαρθία, Κανσέλο, Μπερνάρντο Σίλβα (68′ Ντε Μπρούινε), Ρόδρι, Γκιντογάν, Μαχρέζ, Αγουέρο (46′ Φόντεν), Στέρλινγκ.