20.7 C

Γουέστ Χαμ – Μπράιτον 2-2: Πήραν από έναν βαθμό σε χορταστικό ματς (vids)

Γουέστ Χαμ και Μπράιτον προσέφεραν θέαμα και γκολ δίχως να αναδειχθεί νικητής (2-2) στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου.

Οι «γλάροι» προηγήθηκαν δις, αλλά ισοφαρίστηκαν και δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τρίποντο. Μάλιστα, αγνοούν τη νίκη από τις 21 Νοεμβρίου.

Ο Μοπέ είδε την μπάλα να του στρώνεται ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και εκείνος με πλασέ έγραψε το 0-1.

Ο νεαρός Μπεν Τζόνσον έφερε το ματς στα ίσα στο 60ό λεπτό μετά από πολλά λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ.

Η Μπράιτον κυκλοφόρησε την μπάλα, κέρδισε κόρνερ και σε εκείνη τη φάση στο 70ό λεπτό, ο Ντανκ κατέβασε την μπάλα μετά την εκτέλεση κόρνερ και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-2.

Από εκτέλεση κόρνερ έσωσε τον βαθμό η Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες είχε τον Σούτσεκ σε κατάλληλη θέση, ο Τσέχος αμυντικός χαφ πήδηξε στην καρδιά της άμυνας και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Γουέστ Χαμ έφτασε τους 22 βαθμούς και παρέμεινε στη 10η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπράιτον έπιασε την Μπέρνλι στη 16η θέση με 13 βαθμούς και είναι στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

BOXING DAY: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS

Σάββατο 26/12

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31′ Μπαρνς, 85′ Βάρντι / 23′ Ράσφορντ, 79′ Μπρούνο Φερνάντες)

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5′ Μπερτράν Τραορέ, 66′ Χάουζ, 76′ Ελ Γκαζί)

Φούλαμ – Σαουθάμπτον 0-0

Άρσεναλ – Τσέλσι 3-1 (34′ πεν. Λακαζέτ, 44′ Τζάκα, 56′ Σακά / 86′ Έιμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 2-0 (14′ Γκιντογκάν, 55′ Φεράν Τόρες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 0-1 (80′ Σίγκουρντσον)