22.6 C

Γουέστ Μπρομ – Λίβερπουλ 1-2: Απόδραση με buzzer beater του Άλισον και φωνές των γηπεδούχων

Η Λίβερπουλ είχε μόνο μία αποστολή στο «Χόθορνς» απέναντι στη Γουέστ Μπρομ. Να πανηγυρίσει τη νίκη που θα τη φέρνει στο -1 από την τέταρτη Τσέλσι και να βάλει φωτιά στη μάχη για την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Κόκκινοι τα χρειάστηκαν, αλλά κατόρθωσαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρουν μια υπερπολύτιμη νίκη (1-2) χάρη στο γκολ του Άλισον.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η υποβιβασμένη ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς άνοιξε το σκορ στο 15′ με το υπέροχο πλασέ του Ρόμπσον-Κανού που ήταν και το πρώτο του στην κορυφαία κατηγορία μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι Κόκκινοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 33′ με την υπέροχη συνεργασία του Μανέ με τον Σαλάχ και τον Αιγύπτιο να βρίσκει δίχτυα και να δίνει άλλη ψυχολογία στην ομάδα του.

Παρόλα αυτά, όχι μόνο δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους, αλλά δέχθηκαν και ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε κακώς για οφσάιντ και έφερε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα, ο Άλισον που προωθήθηκε ήρθε ως από μηχανής-θεός στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-2 που διατήρησε την ομάδα του στο κόλπο της τετράδας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 11/5

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-2 (15′ Γκρίνγουντ / 10′ Τόμας, 66′ Σογιουντσού)

Τετάρτη 12/5

Τσέλσι – Άρσεναλ 0-1 (16′ Σμιθ-Ρόου)

Παρασκευή 14/5

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (25′ Κραφτ, 45+6′ πεν. Ζοέλιντον, 62′ Γουίλοκ / 39′ Κανσέλο, 42′, 64′, 66′ Φεράν Τόρες)

Σάββατο 15/5

Μπέρνλι – Λιντς 0-4 (44′ Κλιχ, 59′ Χάρισον, 77′, 79′ Ροντρίγκο)

Σαουθάμπτον – Φούλαμ 3-1 (27′ Τσε Άνταμς, 60′ Τέλα, 82′ Γουόλκοτ / 75′ Καρβάλιο)

Μπράιτον – Γουέστ Χαμ 1-1 (84′ Γουέλμπεκ / 87′ Μπενραχμά)

Κυριακή 16/5

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 3-2 (32′ Μπεντέκε, 75′ Ζαχά, 84′ Μίτσελ / 17′ ΜακΓκιν, 34′ Ελ-Γκάζι)

Τότεναμ – Γουλβς 2-0 (45′ Κέιν, 62′ Χόιμπιεργκ)

Γουέστ Μπρομ – Λίβερπουλ 1-2 (15′ Ρόμπσον-Κανού / 33′ Σαλάχ, 90+5′ Άλισον)

Έβερτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (21:00)