21.2 C

Γουέστ Μπρομ – Τσέλσι 3-3: Ληστεία στο 93′ στο «Χόθορνς»

Η Τσέλσι παραπαίει και για μερικά λεπτά βρέθηκε μία ανάσα από ήττα-σοκ στο «Χόθορνς» κόντρα στη νεοφώτιστη Γουέστ Μπρομ.

Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς εκμεταλλεύτηκε όλα τα αμυντικά κενά που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι και πήρε προβάδισμα με 3-0 απέναντι στην ομάδα του Λάμπαρντ.

Μόλις στο 4′ ο αφύλαχτος Κάλουμ Ρόμπινσον με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Καμπαγέρο, ενώ στο 25′ ο επιθετικός της Γουέστ Μπρομ έκλεψε από τον Τιάγκο Σίλβα που ήταν τραγικός στο ντεμπούτο του και πέτυχε το 2-0.

Ο Μπάρτλεϊ δύο λεπτά αργότερα σκόραρε για το 3-0 των γηπεδούχων, με την Τσέλσι να αντιδρά στο δεύτερο μέρος χάρη στις αλλαγές της. Πρώτα ο Μάουντ με μακρινό σουτ στο 54′ μείωσε σε 3-1, ενώ στο 70′ ο Χάντσον Οντόι έπαιξε το “1-2” με τον Χάβερτς και με ωραίο πλασέ μείωσε σε 3-2.

Το… κακό για τη Γουέστ Μπρομ συνέβη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Από την… αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή ο Χάβερτς κοντρόλαρε με το χέρι (!) το VAR δεν έδειξε τίποτα, έγινε το σουτ που απέκρουσε ο Τζόνστοουν, αλλά ο Έιμπραχαμ πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 26/9

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (40′ πεν. Μοπέ, 90+5′ Μαρτς / 43΄ αυτ. Ντανκ, 55′ Ράσφορντ, 90+10′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 1-2 (26′ Κουγιατέ / 10′ Κάλβερτ-Λιούιν, 40′ πεν. Ριτσάρλισον)

Γουέστ Μπρομ – Τσέλσι 3-3 (4′, 25′ Ρόμπινσον, 27′ Μπάρτλεϊ / 54′ Μάουντ, 70′ Χάντσον-Οντόι, 90+3′ Έιμπραχαμ)

Μπέρνλι – Σαουθάμπτον (22:00)